İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Yumuşatma Reçineleri

Su yumuşatma, suda bulunan ve sertliğe neden olan Kalsiyum (Ca+) ve Magnezyumun (Mg+) sudan uzaklaştırılması işlemidir. Su yumuşatma iyon değişimi prensibine dayanan bir yöntemdir. Katyonik esaslı, sentetik yumuşatma reçineleri nin kullanıldığı yumuşatma işleminde, suda bulunan sertlik yapıcı iyonlar reçineye bağlı Na+ iyonlarıyla yer değiştirirler.

Yumuşatma reçineleri üzerindeki yumuşatma işlemi sırasında sertlik yapıcı mineraller sodyum esaslı reçineye bağlanırlar. Bir süre sonra reçinenin iyon değiştirme kapasitesi dolar ve yumuşatma verimi düşer. Reçinenin sertlik yapıcı iyonları tekrar bağlayabilmesi için rejenere edilmesi gerekir. Rejenerasyon işlemi reçineye tekrar sodyum iyonu bağlanması işlemi olup, ihtiyaç duyulan sodyum, sodyumklorür tuzundan temin edilir.

Rejenerasyon, ters yıkama, tuzlu su emiş, yavaş ve hızlı durulama ve tuz tankı dolumu işlemlerinden oluşmaktadır. Rejenerasyon işlemi sonrasında reçineye iyon değiştirme özelliği tekrar kazandırılmış olunur.

SoleChem® Kimya ham su şartlandırma süreçlerinde kullanılan yumuşatma reçineleri sisteminiz için en uygun reçine seçimini yaparak, sistemin uzun süre sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar.