İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Titanyum DiOksit

Titanyum DiOksit Satış ve Tedariki

Titanyum DiOksit satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Titanyum DiOksit nedir?

Titanyum (IV) oksit veya titanya olarak da bilinen titanyum dioksit, kimyasal formül TiO2 olan titanyumun doğal olarak oluşan oksitidir.

Pigment olarak kullanıldığında titanyum beyazı, Pigment White 6 (PW6) veya CI 77891 olarak adlandırılır. Genellikle ilmenit, rutil ve anatazdan elde edilir. Boya, güneş kremi ve gıda boyası gibi geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Gıda boyası olarak kullanıldığında E numarası E171’dir.

Titanyum dioksit doğada rutil ve anataz mineralleri olarak bulunur.

Titanyum DiOksit nasıl üretilir?

Üretim yöntemi hammaddeye bağlıdır. En yaygın mineral kaynağı ilmenittir. Bol miktarda rutil mineral kumu, klorür veya diğer işlemlerle de arıtılabilir. İlmenit, sülfat işlemi veya klorür işlemi ile pigment dereceli titanyum dioksite dönüştürülür. Hem sülfat hem de klorür işlemleri titanyum dioksit pigmentini rutil kristal formunda üretir, ancak Sülfat Süreci anataz formunu üretmek için ayarlanabilir. Daha yumuşak olan anataz, elyaf ve kağıt uygulamalarında kullanılır.

Sülfat işlemini kullanan tesisler, uygun titanyum kaynağı olarak ilmenit konsantresine (% 45-60 TiO2) veya ön işlemden geçirilmiş hammaddelere ihtiyaç duyar. Sülfat işleminde ilmenit, demir (II) sülfat pentahidratı ekstrakte etmek için sülfürik asit ile muamele edilir. Elde edilen sentetik rutil, son kullanıcının spesifikasyonlarına, yani pigment derecesine göre veya başka şekilde işlenir. İlmenitten sentetik rutil üretimi için başka bir yöntem de, Becher Prosesi ilmeniti demir bileşenini ayırmak için bir araç olarak önce oksitlemektedir.

Klorür işlemi olarak bilinen alternatif bir işlem, ilmenit veya diğer titanyum kaynaklarını elementel klor ile reaksiyon yoluyla titanyum tetraklorüre dönüştürür, bu daha sonra damıtma yoluyla saflaştırılır ve kloru yeniden oluşturmak ve titanyum dioksit üretmek için oksijen ile reaksiyona sokulur. Titanyum dioksit pigmenti, bir klorür asit işlemi yoluyla iyileştirilmiş cüruf, rutil ve lökoksen gibi daha yüksek titanyum içerikli hammaddelerden de üretilebilir.

Titanyum DiOksit görünümü nasıldır?

Beyaz renkli toz haldedir.

Titanyum DiOksit moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: TiO2

Titanyum DiOksit hangi sektörlerde kullanılır?

 • Boya sektörü
 • Seramik sektörü
 • Gıda sektörü
 • İlaç üretim sektörü
 • Diş macunu, güneş kremi başta olmak üzere kozmetik sektörü

Titanyum DiOksit kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • En önemli uygulama alanları, dünyadaki titanyum dioksit tüketiminin yaklaşık%80’ini oluşturan boya ve verniklerin yanı sıra kağıt ve plastiklerdir.
 • Baskı mürekkepleri, elyaflar, kauçuk, kozmetik ürünler ve gıda gibi diğer pigment uygulamaları da%8’lik bir paya sahiptir.
 • Teknik saf titanyum, cam ve cam seramikler, elektrikli seramikler, metal patinalar, katalizörler, elektrik iletkenleri ve kimyasal ara ürünlerin üretimi gibi diğer uygulamalarda kullanılır.
 • İlk kez 1916’da seri olarak üretilen titanyum dioksit, parlaklığı ve çok yüksek kırılma indisi nedeniyle en yaygın kullanılan beyaz pigmenttir.
 • TiO2 ayrıca boyalar, kaplamalar, plastikler, kağıtlar, mürekkepler, gıdalar, ilaçlar (yani haplar ve tabletler) ve çoğu diş macunu gibi ürünlere beyazlık ve opaklık sağlamak için pigment olarak kullanıldığı toz formunda etkili bir opaklaştırıcıdır.
 • İnce bir film olarak bırakıldığında, kırılma indisi ve rengi onu dielektrik aynalar için mükemmel bir yansıtıcı optik kaplama yapar; aynı zamanda dekoratif ince filmlerin yapımında da kullanılır.
 • Kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde titanyum dioksit pigment, güneş kremlerinde kullanılır.
 • Cildi UVA ve UVB ışınlarının zararlı etkilerinden korur ve cildi tahriş etmez.
 • Seramik sırlarda titanyum dioksit bir opaklaştırıcı görevi görür ve kristal oluşumunu çekirdek haline getirir.
 • Dövme boyası olarak ve kantaşında kullanılır.

Titanyum DiOksit Satış Fiyatı nedir?

Güncel titanyum dioksit satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Titanyum DiOksit Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak titanyum dioksit satışı ve tedariki yapmaktayız.