İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Sorbik Asit

Sorbik Asit Satış ve Tedariki

Sorbik Asit satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Sorbik Asit nedir?

Sorbik asit veya 2,4-heksadienoik asit, gıda koruyucu olarak kullanılan doğal bir organik bileşiktir. CH3 (CH) 4CO2H kimyasal formülüne sahiptir. Suda az çözünen, yağda daha iyi çözünebilen ve kolayca süblimleşen renksiz bir katıdır. İlk olarak Sorbus aucuparia’nın (üvez ağacı) olgunlaşmamış meyvelerinden izole edilmiş ve ismini de bu ağaçtan almıştır.

Sorbik asidin en yaygın kullanım alanı antimikrobiyal, çok yönlü ve güvenli bir koruyucu madde olarak gıda sektörüdür. Burada potasyum sorbst, kalsiyum sorbat gibi tuzlar da kullanılır. Genelde tuzlar, suda daha fazla çözünür oldukları için asit formuna tercih edilir, ancak aktif form asittir. Antimikrobiyal aktivite için optimal pH değeri, 6.5’in altındadır. Sorbatlar genellikle% 0.025 ila % 0.10 konsantrasyonlarında kullanılır. Bununla birlikte, gıdaya sorbat tuzları eklemek, gıdanın pH’ını hafifçe yükseltir, bu nedenle güvenliği sağlamak için pH’ın ayarlanması gerekebilir.

Sorbik asit koruyucu olarak peynir, et ürünleri, meyve suları, kurutulmuş meyveler, hazır çorbalar, salatalık turşusu ve ekmek & ekmek ürünleri gibi bir çok yiyecekte bulunur. Bu gıdalarda mikrobiyal oluşumları engelleyerek raf ömürlerini uzatır. Küf ve maya oluşmasını özellikle yüksek ölçüde engeller.

Gıda koruyucuları olarak E numaraları:

E200 Sorbik asit

E201 Sodyum sorbat

E202 Potasyum sorbat

E203 Kalsiyum sorbat

Bazı küfler (özellikle bazı Trichoderma ve Penicillium türleri) ve mayalar, sorbatları dekarboksilasyon yoluyla detoksifiye ederek trans-1,3-pentadien üretebilirler.

Pentadien, tipik bir gazyağı veya petrol kokusu olarak kendini gösterir.

Diğer detoksifikasyon reaksiyonları arasında 4-heksenol ve 4-heksenoik aside indirgeme yer alır.

Sorbik Asit nasıl üretilir?

Geleneksel olarak sorbik asit, malonik asit ve krotonaldehidin yoğunlaşması ile üretilirdi. İkinci olarak, alil klorür; asetilen ve karbon monoksitin nikel ile katalize edilen reaksiyonu yoluyla elde edilebilen izomerik heksadienoik asitlerden de hazırlanabilir. Günümüzde ticari ve yaygın olarak krotonaldehit ve ketenden üretilmektedir.

Sorbik Asit görünümü nasıldır?

Kristalize toz halinde, beyaz renklidir.

Sorbik Asit moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: C6H8O2

Sorbik Asit hangi sektörlerde kullanılır?

  • Gıda sektöründe koruyucu
  • Plastifiyan ve yağlayıcı üretimi

Sorbik Asit kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

  • Sorbik asit ve sodyum sorbat, potasyum sorbat ve kalsiyum sorbat gibi tuzları, küf, maya ve mantarların büyümesini önlemek için genellikle yiyecek ve içeceklerde koruyucu olarak kullanılan antimikrobiyal maddelerdir. Gıdanın üretim aşamasında da, sonrasında üzerine püskürtülerek de kullanılabilir. Kullanım yoğunluğu ve şekli ph değerine, paketleme şekline ve ortamın nem oranına göre belirlenmelidir.
  • Sorbik asit ayrıca soğuk kauçuk için bir katkı maddesi olarak ve bazı plastifiyan ve yağlayıcıların imalatında bir ara ürün olarak kullanılabilir.

Sorbik Asit Satış Fiyatı nedir?

Güncel sorbik asit satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Sorbik Asit Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak sorbik asit satışı ve tedariki yapmaktayız.