İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Potasyum Permanganat

Potasyum Permanganat Satış ve Tedariki

Potasyum Permanganat satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Potasyum Permanganat nedir?

Potasyum permanganat, kimyasal formülü KMnO4 olan ve K+ ve MnO−4’ten oluşan inorganik bir bileşiktir. Yoğun pembe veya mor çözeltiler vererek suda çözünen morumsu-siyah kristal bir tuzdur.

Potasyum permanganat, kimya endüstrisinde ve laboratuvarlarda güçlü bir oksitleyici ajan olarak ve ayrıca dermatit, yaraların temizlenmesi ve genel dezenfeksiyon için bir ilaç olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan en güvenli ve en etkili ilaçlar olan WHO Temel İlaçlar Model Listesinde yer almaktadır.

Potasyum Permanganat nasıl üretilir?

Potasyum permanganat, endüstriyel olarak, mineral piroluzit olarak da oluşan manganez dioksitten üretilir. MnO2 potasyum hidroksit ile kaynaştırılır ve havada veya potasyum nitrat veya potasyum klorat gibi başka bir oksijen kaynağı ile ısıtılır. Bu işlem potasyum manganat verir:

2 MnO2 + 4 KOH + O2 → 2 K2MnO4 + 2 H2O

Sodyum hidroksit ile, son ürün sodyum manganat değil, potasyum permanganatın sodyum permanganattan daha yaygın olarak kullanılmasının bir nedeni olan bir Mn(V) bileşiğidir. Ayrıca, potasyum tuzu daha iyi kristalleşir.

Potasyum manganat daha sonra alkali ortamda elektrolitik oksidasyon yoluyla permanganata dönüştürülür:

2 K2MnO4 + 2 H2O → 2 KMnO4 + 2 KOH + H2

Endüstriyel olarak %20’den %99’a kadar farklı konsantrasyonlarda elde edilebilir.

Potasyum Permanganat görünümü nasıldır?

Morumsu, bronz, gri iğne şeklinde toz halde bulunur.

Çözelti içinde pembemsi, morumsu olarak bulunur.

Potasyum Permanganat moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: KMnO4

Potasyum Permanganat hangi sektörlerde kullanılır?

 • Tıp ve İlaç sektörü
 • Su arıtma endüstrisi
 • Organik bileşiklerin sentezi
 • Meyve raf ömrü uzatıcı
 • Yangın servisi
 • Film ve sahne sanatları endüstrisi
 • Tarım sektörü

Potasyum Permanganat kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Potasyum permanganatın hemen hemen tüm uygulamaları, oksitleyici özelliklerinden yararlanır. Toksik yan ürünler oluşturmayan güçlü bir oksitleyici olarak KMnO4’ün birçok alanda kullanımı mevcuttur.
 • Potasyum permanganat birçok cilt rahatsızlığının tedavisinde kullanılır. Buna ayak mantar enfeksiyonları, impetigo, pemfigus, yüzeysel yaralar, dermatit ve tropikal ülserler dahildir. En güvenli ve en etkili ilaçlardan biri olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün Temel İlaçlar Listesi’nde yer almaktadır.
 • Potasyum permanganat, su arıtma endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Demir ve hidrojen sülfürü (çürük yumurta kokusu) kuyu suyundan “Manganez Yeşil Kum” Filtresi ile uzaklaştırmak için rejenerasyon kimyasalı olarak kullanılır. “Ayrıca havuz tedarik mağazalarından temin edilebilir ve ayrıca atık suyu arıtmak için kullanılır. Tarihsel olarak içme suyunu dezenfekte etmek için kullanılmıştır. Şu anda tatlı su toplama ve arıtma sistemlerinde zebra midyeleri gibi rahatsız edici organizmaların kontrol edilmesi amacıyla uygulama bulmaktadır.
 • Potasyum Permanganatın önemli bir uygulaması, organik bileşiklerin sentezi için bir reaktif olarak kullanılmasıdır. Askorbik asit, kloramfenikol, sakarin, izonikotinik asit ve pirazinoik asit sentezi için önemli miktarlar gereklidir.
 • Etilen emiciler, yüksek sıcaklıklarda bile muzların saklama süresini uzatır. Bu etki, muzların potasyum permanganat ile polietilen içinde paketlenmesiyle kullanılabilir. Permanganat, etileni oksidasyon yoluyla uzaklaştırarak olgunlaşmayı geciktirerek meyvenin raf ömrünü soğutmaya gerek kalmadan 4 haftaya kadar uzatır.
 • Potasyum permanganat bazen ilk yardım kitlerine dahil edilir: hipergolik bir yangın başlatıcı olarak; bir su sterilizatörü olarak;karda tehlike sinyalleri oluşturmak için kullanılabilir.
 • Geri tepme, yanma ve kontrollü yanıklar oluşturmak için “plastik küre dağıtıcılara” potasyum permanganat eklenir. Küçük miktarlarda permanganat içeren pinpon toplarını andıran polimer küreler, etilen glikol ile enjekte edilir ve ateşlemenin arzu edildiği alana doğru fırlatılır ve burada saniyeler sonra kendiliğinden tutuşurlar.
 • Potasyum permanganat, film ve televizyon endüstrilerinde sahne malzemelerini ve kıyafetleri eskitmek için kullanılan başlıca kimyasallardan biridir. Kahverengi MnO2’ye hazır dönüşümü, Hessen kumaşı (çuval bezi), halatlar, kereste ve cam üzerinde “yüz yıllık” veya “antik” görünümler yaratır.
 • Tarımsal kimyada, topraktaki azotun tahmini için kullanılır.

Potasyum Permanganat Satış Fiyatı nedir?

Güncel potasyum permanganat satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Potasyum Permanganat Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak potasyum permanganat satışı ve tedariki yapmaktayız.