İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Payet Kostik

Payet Kostik Satış ve Tedariki

Payet Kostik satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Payet Kostik nedir?

Kostik soda ve sodyum hidroksit olarak da bilinen payet kostik, NaOH formülüne sahip inorganik bir bileşiktir. Na+ sodyum katyonları ve hidroksit anyonlarından OH- oluşan beyaz katı iyonik bir bileşiktir.

Sodyum hidroksit, normal ortam sıcaklıklarında proteinleri parçalayan ve ciddi kimyasal yanıklara neden olabilen oldukça yakıcı bir baz ve alkalidir. Suda yüksek oranda çözünür ve havadaki nemi ve karbondioksiti kolayca emer. Bir dizi hidrat NaOH·nH2O oluşturur. Mono hidrat NaOH·H2O, 12.3 ve 61,8 °C arasındaki su çözeltilerinden kristalleşir. Ticari olarak temin edilebilen “sodyum hidroksit” genellikle bu mono hidrattır ve yayınlanmış veriler susuz bileşik yerine buna atıfta bulunabilir.

En basit hidroksitlerden biri olan sodyum hidroksit (payet kostik), kimya öğrencilerine pH ölçeğini göstermek için nötr su ve asidik hidroklorik asitle birlikte sıklıkla kullanılır.

Sodyum hidroksit (payet kostik) birçok endüstride kullanılmaktadır: selüloz ve kağıt, tekstil, içme suyu, sabun ve deterjan imalatında ve kanalizasyon temizleyicisi olarak payet kostikten faydalanılır.

Payet Kostik nasıl üretilir?

Sodyum hidroksit, elektrolitik klor alkali işleminin varyasyonları ile endüstriyel olarak %50’lik bir çözelti olarak üretilir. Bu işlemde klor gazı da üretilir. Bu çözeltiden suyun buharlaştırılmasıyla katı sodyum hidroksit elde edilir. Katı sodyum hidroksit en yaygın olarak pul, maden cevheri ve döküm bloklar olarak satılmaktadır.

Tarihsel olarak, sodyum hidroksit metatez reaksiyon içerisinde kalsiyum karbonat çözünmezken, sodyum hidroksitin çözünmesinden faydalanılarak, kalsiyum hidroksit ile sodyum karbonatın işlenmesiyle elde edilmiştir. Bu proses kostikleşme olarak adlandırılmıştır.

Bu işlemin yerini 19. yüzyılın sonlarında Solvay işlemi aldı ve bunun yerini bugün kullandığımız klor alkali işlemi aldı.

Sodyum hidroksit de saf sodyum metalinin su ile birleştirilmesiyle üretilir. Yan ürünler hidrojen gazı ve ısıdır ve genellikle alevle sonuçlanır.

Payet Kostik görünümü nasıldır?

Beyaz renkli pul pul katı halde bulunur.

Payet Kostik moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: NaOH

Payet Kostik hangi sektörlerde kullanılır?

 • Kimya sektörü
 • Petrol endüstrisi
 • Temizlik endüstrisi
 • Gıda sanayii
 • Su arıtma tesisleri
 • Tekstil sektörü

Payet Kostik kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Sodyum hidroksit, endüstriyel olarak kullanılan bir güçlü bazdır. Sodyum hidroksit, sodyum tuzları ve deterjanların imalatında, pH düzenlemesinde ve organik sentezde kullanılır. Toplu olarak, çözeltiler daha ucuz ve işlenmesi daha kolay olduğundan, çoğunlukla sulu bir çözelti olarak işlenir.
 • Bir karışımın alkalinitesinin arttırılmasının veya asitlerin nötralize edilmesinin istendiği birçok durumda sodyum hidroksitten yararlanılır. Örneğin petrol endüstrisinde sodyum hidroksit, bentonit çamur sistemlerinde alkaliniteyi artırmak, çamur viskozitesini artırmak ve sondaj ilerledikçe jeolojik oluşumda karşılaşılabilecek herhangi bir asit gazını nötralize etmek için sondaj çamurunda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.
 • Başka bir kullanım, pH’ın düzenlenmesi gereken Tuz püskürtme testidir. Sodyum hidroksit, pH’ı dengelemek için hidroklorik asit ile birlikte kullanılır. Elde edilen tuz, NaCl, standart nötr pH tuz püskürtme testinde kullanılan aşındırıcı maddedir.
 • Düşük kaliteli ham petrol, kostik yıkama olarak bilinen bir işlemde kükürtlü safsızlıkları gidermek için sodyum hidroksit ile işlenebilir.
 • Sabun ve deterjan yapımında kullanılır. Sert kalıp sabun için sodyum hidroksit, sıvı sabunlar için potasyum hidroksit kullanılır. Sodyum hidroksit, potasyum hidroksitten daha sık kullanılır çünkü daha ucuzdur ve daha küçük bir miktar kullanımı yeterli olur.
 • Sodyum hidroksit içeren yağları ve boruları tıkayabilen gresi suda çözünen sabuna dönüştüren kanal temizleyicileri olarak kullanılır.
 • Suni tekstil liflerinin yapımında kullanılır.
 • Kâğıt imalatında kullanılır. Üretilen sodyum hidroksitin yaklaşık %56’sı endüstride kullanılmaktadır ve bunun %25’i kâğıt endüstrisinde kullanılmaktadır.
 • Alüminyum metalinin çıkarıldığı boksit cevherinin saflaştırılmasında kullanılır. Bu Bayer süreci olarak bilinir.
 • Metallerin yağdan arındırılmasında, yağın arıtılmasında, boya ve ağartıcı yapımında kullanılır.
 • Su arıtma tesislerinde pH regülasyonu için kullanılır.
 • Simit ve simit hamurunu işlemek için kullanılır ve belirgin parlak bir görünüm verir.

Payet Kostik Satış Fiyatı nedir?

Güncel payet kostik satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Payet Kostik Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak payet kostik satışı ve tedariki yapmaktayız.