İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Oleik Asit

Oleik Asit Satış ve Tedariki

Oleik Asit satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Oleik Asit nedir?

Oleik asit, çeşitli hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlarda doğal olarak oluşan bir yağ asididir. Kokusuz, renksiz bir yağdır, ancak ticari numuneler sarımsı olabilir. Kimyasal terimlerle, oleik asit, 18: 1 cis-9 lipit sayısı ile kısaltılan tekli doymamış omega-9 yağ asidi olarak sınıflandırılır. CH3 (CH2) 7CH = CH (CH2) 7COOH formülüne sahiptir. Adı, yağ anlamına gelen Latince oleum kelimesinden türemiştir. Doğada en yaygın yağ asididir. Oleik asidin tuzları ve esterleri oleatlar olarak adlandırılır.

Yağ asitleri (veya bunların tuzları) genellikle biyolojik sistemlerde olduğu gibi oluşmaz. Bunun yerine, oleik asit gibi yağ asitleri esterleri olarak ortaya çıkar, genellikle trigliseritler, birçok doğal yağda ‘yağlı’ maddelerdir. Oleik asit, doğadaki en yaygın tekli doymamış yağ asididir. Oleik asit trigliseritte, fosfolipidlerde, kolesterol esterlerinde ve wax esterlerinde bulunur.

Oleik asidin trigliseridleri, zeytinyağının çoğunluğunu oluşturur. Serbest oleik asit, zeytinyağını yenmez hale getirir. Aynı zamanda ceviz yağının%59-75’ini, kanola yağının%61’ini, fıstık yağının%36-67’sini, macadamia yağının%20-80’ini, ayçiçek yağının%20-80’ini, üzüm çekirdeği yağının%15-20’sini, susam yağının 40 %’ını ve haşhaş tohumu yağının %14’ünü oluşturur. Tavuk ve hindi yağının%37-56’sını ve domuz yağı%44-47’sini oluşturan birçok hayvansal yağda bol miktarda bulunur.

Oleik asit, insan yağ dokusunda en bol bulunan yağ asididir ve palmitik asidi takiben genel olarak insan dokularında bol miktarda ikinci sırada yer alır.

Oleik Asit nasıl üretilir?

Oleik asidin biyosentezi, stearoil-CoA üzerine etki eden stearoil-CoA 9-desatüraz enziminin etkisini içerir. Gerçekte, stearik asit, tekli doymamış türev, oleik asit verecek şekilde dehidrojenize edilir.

Oleik asit, karboksilik asitlerin ve alkenlerin reaksiyonlarına girer. Oleat adı verilen sabunları vermek için sulu bazda çözünür. İyot çift bağa eklenir. Çift bağın hidrojenasyonu, doymuş türev stearik asidi verir. Çift bağdaki oksidasyon havada yavaşça meydana gelir ve gıda maddelerinde küflenme ve kaplamalarda kuruma olarak bilinir. Karboksilik asit grubunun indirgenmesi, oleil alkolü verir. Oleik asidin ozonolizi, azelaik aside giden önemli bir yoldur. Ortak ürün nonanoik asittir:

H17C8CH=CHC7H14CO2H + 4″O” →  HO2CC7H14CO2H + H17C8CO2H

Oleik Asit görünümü nasıldır?

Renksiz ve kokusuz sıvı halde

Oleik Asit moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: C18H34O2

Oleik Asit hangi sektörlerde kullanılır?

  • İlaç üretim sektörü
  • Sabun üretimi

Oleik Asit kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

  • Oleik asit, trigliseridleri şeklinde birçok gıdada bileşen olarak kullanılır.
  • Hayvansal ve bitkisel yağların bir parçası olan insan diyetinin bir bileşenidir.
  • Sodyum tuzu olarak oleik asit, bir emülsifiye edici ajan olarak sabunun önemli bir bileşenidir. Yumuşatıcı olarak da kullanılır.
  • İlaçlarda yardımcı madde olarak az miktarda oleik asit kullanılır ve aerosol ürünlerinde emülsifiye edici veya çözücü ajan olarak kullanılır.
  • Oleik asit, yeni ilaçları test etmek ve akciğer hastalıklarını tedavi etmek amacıyla belirli hayvan türlerinde akciğer hasarına neden olmak için kullanılır. Özellikle koyunlarda, intravenöz oleik asit uygulaması, akut akciğer hasarına ve buna karşılık gelen pulmoner ödemlere neden olur.
  • Oleik asit, vitray işlerinde lehimleme flaksı olarak kullanılır.
  • Oleik asit, nanopartiküllerin çözelti fazı sentezinde yaygın olarak kullanılır ve nanopartiküllerin boyutunu ve morfolojisini kontrol etmek için kinetik bir düğme görevi görür.

Oleik Asit Satış Fiyatı nedir?

Güncel oleik asit satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Oleik Asit Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak oleik asit satışı ve tedariki yapmaktayız.