İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Oksalik Asit

Oksalik Asit Satış ve Tedariki

Oksalik Asit satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Oksalik Asit nedir?

Oksalik asit, C2H2O4 formülüne sahip organik bir bileşiktir. Suda renksiz bir çözelti oluşturan beyaz kristalli bir katıdır. Yoğunlaştırılmış formülü HOOCCOOH olup, en basit dikarboksilik asit olarak sınıflandırılmasını yansıtır.

Asit mukavemeti, asetik asitinkinden çok daha fazladır. Oksalik asit, indirgeyici bir ajandır ve oksalat (C2O2−4) olarak bilinen eşlenik bazı, metal katyonlar için bir kenetleme maddesidir. Tipik olarak, oksalik asit C2H2O4 · 2H2O formülüne sahip dihidrat olarak ortaya çıkar.

Pek çok gıdada doğal olarak bulunur, ancak oksalik asidin aşırı yutulması veya uzun süreli cilt teması tehlikeli olabilir. Adını, ilk araştırmacıların oksalik asidi, ekşiyonca olarak bilinen Oxalis cinsinin çiçekli bitkilerinden ayrıştırılarak elde etmelerinden almıştır.

Bitkilerden oksalik asit tuzlarının hazırlanması, Hollandalı botanik doktoru Herman Boerhaave’nin ekşiyoncadan(kuzukulağı) bir tuzu izole ettiği 1745 yılına dayanır. 1773’te, İsviçreli bilim insanı François Pierre Savary, kuzukulağın içindeki tuzundan oksalik asidi izole etti.

1776’da İsveçli kimyagerler Carl Wilhelm Scheele ve Torbern Olof Bergman, şekeri konsantre nitrik asitle reaksiyona sokarak oksalik asit üretti; Scheele, ortaya çıkan asidi ‘şeker asidi’ olarak isimlendirdi. 1784’e gelindiğinde Scheele, doğal kaynaklardan gelen “şeker asidi” ile oksalik asidin aynı olduğunu belirtmiştir.

Oksalik Asit nasıl üretilir?

Oksalik asit (Yengeç Asidi) esas olarak karbonhidratların veya glikozun vanadyum pentoksit varlığında nitrik asit veya hava kullanılarak oksidasyonu ile üretilir. Glikolik asit ve etilen glikol dahil olmak üzere çeşitli öncüler kullanılabilir. Daha yeni bir yöntem, oksalik asit diesterlerini vermek için alkollerin oksidatif karbonilasyonunu gerektirir:

4 ROH + 4 CO + O2 → 2 (CO2R)2 + 2 H2O

Ayrıca oksalit asit, katalizör olarak az miktarda vanadyum pentoksit varlığında nitrik asit kullanılarak sükrozun oksitlenmesi yoluyla laboratuvarda hazırlanabilir.

Oksalik Asit görünümü nasıldır?

Beyaz renkli, kristalize katı formda

Oksalik Asit moleküler formülü nedir?

Moleküler formülü: C2H2O4

Oksalik Asit hangi sektörlerde kullanılır?

 • Boyama işlemlerinde renk sabitleştirici
 • Pas giderici madde
 • Ağartıcı maddelerde
 • Lantanit kimyasında
 • Arıcılık sektöründe
 • Alüminyum anotlama işleminde
 • Diş beyazlatma ürünlerinde

Oksalik Asit kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Üretilen oksalik asidin yaklaşık 4’te 1’i boyama işlemlerinde renk sabitleştici olarak kullanılmaktadır.
 • Ağartıcılarda, özellikle odun hamurunda, pas giderme ve diğer temizliklerde, kabartma tozunda ve silika analiz cihazlarında üçüncü bir reaktif olarak kullanılır.
 • Oksalik asit demir yüzeyinde oluşan pasın giderilmesi için temizleme veya ağartma işlemlerinde kullanılır. Pas temizleme maddelerinde, ferrik formu ve ferrioksalat iyonu ile suda çözünür kararlı bir tuz oluşturmasından kaynaklı işlevseldir.
 • Oksalik asit, lantanit kimyasında önemli bir reaktiftir.
 • Oksalik asit, bazı arıcılar tarafından parazitik varroa akarına karşı bir kene öldürücü olarak kullanılır.
 • Oksalik asit, mineralleri temizlemek için kullanılır.
 • Oksalik asit bazen sülfürik asitle veya sülfürik asit olmadan alüminyum anotlama işleminde kullanılır.
 • Oksalik asit, bazı diş beyazlatma ürünlerinin içeriğinde kullanılmaktadır.

Oksalik Asit Satış Fiyatı nedir?

Güncel oksalik asit satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Oksalik Asit Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak oksalik asit satışı ve tedariki yapmaktayız.