İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Melamin

Melamin Satış ve Tedariki

Melamin satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Melamin nedir?

Melamin, C3H6N6 formülüne sahip organik bir bileşiktir. Bu beyaz katı, 1,3,5-triazin iskeletli bir siyanamid trimeridir. Siyanamid gibi, kütlece% 67 azot içerir ve türevleri, yakıldığında veya kömürleştiğinde nitrojen gazı açığa çıkardığından alev geciktirici özelliklere sahiptir. Su içerisinde çözülebilir.

Melamin, melamin reçineleri üretmek için formaldehit ve diğer maddelerle birleştirilebilir. Bu reçineler, Formica, melamin yemek takımı, laminat döşeme ve kuru silinebilir panolar gibi yüksek basınçlı dekoratif laminatlarda kullanılan dayanıklı, ısıyla sertleşen plastiklerdir. Melamin köpük yalıtım, ses yalıtım malzemesi olarak ve Magic Eraser gibi polimerik temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır.

Görünür protein içeriğini artırmak için bazen gıda ürünlerine yasadışı olarak melamin eklenir. Melamin yutulması üreme hasarına, böbrek taşlarına veya mesane kanserine yol açabilir. Solunduğunda veya cilt veya gözlerle temas ettiğinde de tahriş edicidir. Birleşmiş Milletler’in gıda standartları kurumu olan Codex Alimentarius Komisyonu, toz bebek mamasında izin verilen maksimum melamin miktarını 1 mg / kg ve diğer gıdalarda ve hayvan yemlerinde izin verilen kimyasal miktarı 2,5 mg / kg olarak belirlemiştir.

Melamin nasıl üretilir?

İlk olarak 1834 senesinde Alman bir kimyager olan Justus von Liebig tarafından sentezlenmiştir. %66 oranında azot içermektedir.

Melamin görünümü nasıldır?

Katı, beyaz

Melamin moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: C3H6N6

Melamin hangi sektörlerde kullanılır?

 • Melamin reçinesi üretimi
 • Yalıtım malzemesi üretimi
 • Mürekkep ve plastik üretimi
 • Beton ve döküm madde endüstrisi
 • Mutfak tezgahları
 • Gübre üretimi
 • Yangın geciktirici madde
 • Aleve dayanıklı giysi üretimi

Melamin kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Melaminin büyük bir bölümü, formaldehit ve diğer maddelerle birleştirilerek melamin reçineleri üretmek amacıyla kullanılır. Bu reçineler yukarda bahsettiğimiz üzere çeşitli sektörde kullanılmaktadır.
 • Melamin köpük yalıtım, ses yalıtım malzemesi olarak ve Magic Eraser gibi polimerik temizlik ürünlerinin üretiminde kullanılmaktadır.
 • Melamin, mürekkep ve plastiklerde bir renklendirici olan Pigment Yellow 150’nin ana bileşenlerinden biridir.
 • Melamin ayrıca, yüksek dirençli beton yapmak için süperplastikleştirici olarak kullanılan melamin polisülfonat üretimine de kullanılır. Sülfonlanmış melamin formaldehit (SMF), işleme ve dökme sırasında karışımın akışkanlığını ve işlenebilirliğini artırırken betondaki su içeriğini azaltmak için çimento katkısı olarak kullanılan bir polimerdir. Daha düşük gözenekliliğe ve daha yüksek mekanik dayanıma sahip, agresif ortamlara karşı gelişmiş bir direnç ve daha uzun bir ömür sergileyen beton elde edilmesini sağlar.
 • Melamin 1950 ve 1960’lı yıllarda yüksek nitrojen içeriği nedeniyle mahsuller için gübre olarak kullanılmıştır. Melamin üretiminin, üre gibi diğer yaygın azotlu gübrelerden çok daha pahalı olması ve mineralizasyonunun yavaş olması nedeniyle günümüzde kullanışsız bir gübredir.
 • Melamin ve tuzları boyalarda, plastiklerde ve kağıtta yanmayı geciktirici katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.
 • Melamin elyaf, Basofil, düşük ısı iletkenliğine, mükemmel alev direncine sahiptir ve kendi kendine söner; bu, tek başına veya diğer liflerle karışım halinde aleve dayanıklı koruyucu giysiler için kullanışlı hale getirir.
 • Arsenik ilaçlarının melamin türevleri, Afrika tripanozomiyazisinin tedavisinde önemlidir.
 • Sığırlar için protein olmayan nitrojen (NPN) olarak melamin kullanımı 1958 patentinde açıklanmıştır. Ancak 1978’de yapılan bir çalışma, melaminin “geviş getiren hayvanlar için kabul edilebilir bir protein olmayan N kaynağı olmayabileceği” sonucuna varmıştır çünkü sığırlarda hidrolizi, pamuk tohumu küspesi ve üre gibi diğer nitrojen kaynaklarından daha yavaş ve daha az eksiksizdir.
 • Görünür protein içeriğini artırmak için bazen gıda ürünlerine yasadışı olarak melamin eklenir. Kjeldahl ve Dumas testleri gibi standart testler, nitrojen içeriğini ölçerek protein seviyelerini tahmin eder, böylece melamin gibi nitrojen bakımından zengin bileşikler ekleyerek yanıltılabilirler. Günümüzde melamin nitrojenini protein nitrojenden ayırabilen aletler mevcuttur.

Melamin Satış Fiyatı nedir?

Güncel melamin satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Melamin Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak melamin satışı ve tedariki yapmaktayız.