İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Magnezyum Sülfat

Magnezyum Sülfat Satış ve Tedariki

Magnezyum Sülfat satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Magnezyum Sülfat nedir?

Magnezyum sülfat, magnezyum katyonları Mg2 + (kütlece %20.19) ve sülfat anyonlarından SO2−4 oluşan, MgS04 formülüne sahip bir tuz olan kimyasal bir bileşiktir. Suda çözülebilen ancak etanolde çözülemeyen beyaz kristal bir katıdır.

Magnezyum sülfat genellikle 1 ve 11 arasındaki çeşitli n değerleri için bir hidrat MgSO4 · nH2O formunda bulunur.En yaygın olanı, banyo tuzları da dahil olmak üzere bir çok geleneksel kullanıma sahip bir ev kimyasalı olan ve Epsom tuzu olarak bilinen heptahidrat MgSO4·7H2O’dur.

Magnezyum sülfatın ana kullanımı, magnezyumdan yoksun toprakları (temel bitki besin maddesi) düzeltmek için tarımda kullanılmasıdır. Susuz formu ve birkaç hidratı doğada mineral ve tuz olarak bulunur ve suyun en önemli bileşenleridir.

Magnezyum Sülfat nasıl üretilir?

Magnezyum sülfat genellikle doğrudan kuru göl yataklarından ve diğer doğal kaynaklardan elde edilir. Ayrıca magnezit (magnezyum karbonat, MgCO3) veya magnezya (oksit, MgO) sülfürik asit ile reaksiyona sokularak da hazırlanabilir.

Diğer bir olası yöntem, magnezyum hidroksiti çökeltmek ve çökeltiyi sülfürik asit ile reaksiyona sokmak için deniz suyunu veya magnezyum içeren endüstriyel atıkları arıtmaktır.

Magnezyum Sülfat görünümü nasıldır?

Toz halinde, beyazımsı şeffaf renkte

Magnezyum Sülfat moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü:MgSO4

Magnezyum Sülfat hangi sektörlerde kullanılır?

 • Medikal sektörde
 • Tarım endüstrisinde
 • Gıda hazırlama sürecinde
 • İnşaat sektörü, çimento yapımında
 • Akvaryumlarda

Magnezyum Sülfat kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Magnezyum sülfat dahili ve harici olarak kullanılabilir. Başlıca harici kullanım, özellikle ayak banyolarının ağrıyan ayakları yatıştırmak için banyo tuzu formülasyonudur. Bu tür banyoların ayrıca kas ağrısı, ağrı veya yaralanmalardan kurtulmayı yatıştırdığı ve hızlandırdığı iddia edilmiştir. Ancak bu iddialar bilimsel olarak doğrulanmamıştır.
 • Sade suya uzun süre daldırılmanın neden olduğu geçici cilt kırışmasını önler.
 • Dahili olarak magnezyum sülfat, oral, solunum veya intravenöz yollarla uygulanabilir. Dahili kullanımlar arasında magnezyum eksikliği için replasman tedavisi, akut ve şiddetli aritmilerin tedavisi, astım tedavisinde bronşları genişleten madde olarak ve eklampsinin önlenmesi yer alır.
 • Tarımda magnezyum sülfat, topraktaki magnezyum veya kükürt içeriğini artırmak için kullanılır. En yaygın olarak saksı bitkilerine veya patates, domates, havuç, biber, limon ve gül gibi magnezyuma aç mahsullere uygulanır. Magnezyum sülfatın diğer magnezyum toprak değişikliklerine (dolomitik kireç gibi) göre avantajı, yüksek çözünürlüğüdür ve bu da yapraktan besleme seçeneğine izin verir. Magnezyum sülfat çözeltileri, kireçtaşında bulunan alkalin magnezyum tuzlarına kıyasla neredeyse pH nötrdür; bu nedenle, magnezyum sülfatın toprak için bir magnezyum kaynağı olarak kullanılması, toprak pH’ını önemli ölçüde değiştirmez.
 • Magnezyum sülfat, bira yapımında demleme tuzu olarak kullanılır.
 • Ayrıca tofu yapmak için bir pıhtılaştırıcı olarak da kullanılabilir.
 • Susuz magnezyum sülfat, suya olan ilgisi ve çoğu organik bileşikle uyumluluğu nedeniyle organik sentezde bir kurutucu olarak yaygın olarak kullanılır.
 • Magnezyum sülfat, magnezyum oksit ile magnezyum sülfat çözeltisi arasındaki reaksiyonla, Portland çimentosundan daha iyi bağlanma kabiliyeti ve daha fazla direnç gösteren özel çimentolar hazırlamak için kullanılır.
 • Magnezyum (veya sodyum) sülfat, agregaların, gerçek hava koşullarına maruz kalan malzemenin servis kaydı olmadığında ASTM C88 standardına göre sağlamlık açısından test edilmesinde de kullanılır.
 • Magnezyum sülfat heptahidrat ayrıca kireçlenme sürecinde yavaş yavaş tükendiği için büyük miktarlarda taş mercan içeren deniz suyu akvaryumlarında magnezyum konsantrasyonunu korumak için kullanılır.

Magnezyum Sülfat Satış Fiyatı nedir?

Güncel magnezyum sülfat satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Magnezyum Sülfat Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak magnezyum sülfat satışı ve tedariki yapmaktayız.