İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Lesitin

Lesitin Satış ve Tedariki

Lesitin satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Lesitin nedir?

Lesitin, amfifilik olan hayvan ve bitki dokularında meydana gelen herhangi bir sarı-kahverengi yağlı madde grubunu belirtmek için kullanılan genel bir terimdir. Hem su hem de yağlı maddeleri çekerler. Dolayısıyla hem hidrofilik hem de lipofiliktirler. Gıda dokularını yumuşatmak, sıvı karışımları homojenize etmek ve yapışkan malzemeleri itmek için kullanılırlar.

Lesitinler, fosfatidilkolin, fosfatidiletanolamin, fosfatidilinositol, fosfatidilserin ve fosfatidik asit dahil olmak üzere gliserofosfolipidlerin karışımlarıdır.

Lesitin ilk olarak 1845’te Fransız kimyager ve eczacı Théodore Gobley tarafından arıtıldı. 1850’de fosfatidilkolin lesitin adını verdi. Gobley orijinal olarak yumurta sarısı lekitosundan izole edilen lesitini – lesitin Antik Yunanca’da yumurta sarısı demektir- ve 1874’te fosfatidilkolinin tam kimyasal formülünü oluşturmuştur. Gobley, toplardamar kanında, insan akciğerlerinde, safrada, insan beyin dokusunda, balık yumurtaları, tavuk ve koyun beyni dahil olmak üzere çeşitli biyolojik maddelerde lesitinin varlığını göstermişti.

Lesitin, heksan, etanol, aseton, petrol eteri veya benzen gibi çözücüler kullanılarak kimyasal olarak kolayca özütlenebilir; veya ekstraksiyon mekanik olarak yapılabilir. Genellikle yumurta sarısı, deniz kaynakları, soya fasulyesi, süt, kolza tohumu, pamuk tohumu ve ayçiçek yağı gibi kaynaklardan elde edilebilir. Suda çözünürlüğü düşüktür, ancak mükemmel bir emülgatördür. Sulu çözeltide, fosfolipitleri, hidrasyona ve sıcaklığa bağlı olarak lipozomlar, çift katmanlı tabakalar, miseller veya katmanlı yapılar oluşturabilir. Bu, genellikle amfipatik olarak sınıflandırılan bir tür yüzey aktif madde verir. Lesitin, piyasada gıda katkı maddesi ve besin takviyesi olarak satılmaktadır. Pişirmede, bazen bir emülsiyonlaştırıcı olarak ve örneğin yapışmaz pişirme spreyinde yapışmayı önlemek için kullanılır.

Lesitinler, emülsifikasyon ve yağlayıcı özelliklere sahiptir ve bir yüzey aktif maddedir. İnsanlar tarafından tamamen metabolize edilebilirler (bkz. inositol), bu nedenle insanlar tarafından iyi tolere edilirler ve yutulduğunda toksik değildirler; diğer bazı emülgatörler sadece böbrekler yoluyla atılabilir.

Lesitin nasıl üretilir?

Gıda üreticileri tarafından kullanılan ticari lesitin, yağdaki fosfolipidlerin bir karışımıdır. Lesitin, özütlenen tohumların yağının su ile gamının giderilmesiyle elde edilebilir. Çeşitli fosfolipidlerin bir karışımıdır ve bileşim lesitinin kökenine bağlıdır. Lesitin ana kaynağı soya fasulyesi yağıdır. Soya ve ayçiçeği fosfatidil kolin, fosfatidil inositol, fosfatidil etanolamin, fosfatidilserin ve fosfatidik asittir. Genellikle sırasıyla PC, PI, PE, PS ve PA olarak kısaltılırlar. Saflaştırılmış fosfolipidler ticari olarak firmalar tarafından üretilmektedir.

Lesitin görünümü nasıldır?

Sıvı, kahverengi görünümü vardır.

Lesitin moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: C35H66NO7P

Lesitin hangi sektörlerde kullanılır?

 • Gıda sektörü
 • İlaç endüstrisi
 • Hayvan gıdaları
 • Boya endüstrisi
 • Plastik, yakıt endüstrileri

Lesitin kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Lesitin, insan gıdası, hayvan yemi, ilaç, boya ve diğer endüstriyel uygulamalar için kullanılır.
 • İlaç endüstrisinde ıslatıcı ajan, stabilize edici ajan ve kolin zenginleştirme taşıyıcısı olarak görev yapar, emülsifikasyona ve kapsüllemeye yardımcı olur ve iyi bir dispersiyon ajanıdır. İntravenöz yağ infüzyonlarının üretiminde ve terapötik kullanım için kullanılabilir.
 • Hayvan yemlerinde yağ ve proteini zenginleştirir ve peletleşmeyi geliştirir.
 • Boya endüstrisinde, boya ve matbaa mürekkebi ile yüzeyler için koruyucu kaplamalar oluşturur, antioksidan özelliklere sahiptir, pas önleyici olarak yardımcı olur, renk yoğunlaştırıcı ajan, katalizör, yumuşatıcı yardımcı düzenleyici ve dağıtıcı yardımcıdır; iyi bir stabilizasyon ve süspansiyon ajanı, emülgatör ve ıslatıcı ajandır, birkaç pigmentin homojen karışımının korunmasına yardımcı olur, metal oksit pigmentlerinin öğütülmesine yardımcı olur, yayma ve karıştırma yardımcısıdır, pigmentlerin sertleşmesini önler, sudaki köpüğü ortadan kaldırır. bazlı boyalar ve lateks bazlı boyaların hızlı dağılmasına yardımcı olur.
 • Lesitin ayrıca plastikler için bir ayırma maddesi, motor yağlarında çamur önleyici katkı maddesi, benzinde zamk önleyici madde ve tekstil, kauçuk ve diğer endüstrilerde bir emülgatör, yayma maddesi ve antioksidan olarak kullanılabilir.
 • Lesitinin toksik olmaması, gıda ile birlikte, katkı maddesi olarak veya gıda hazırlamada kullanılmasını mümkün kılar. Avrupa Birliği gıda katkı maddesi numarası E322’dir. Ticari olarak doğal bir emülgatör veya yağlayıcı ajan olarak kullanılır.
 • Şekerlemelerde viskoziteyi azaltır, daha pahalı bileşenlerin yerini alır, şekerin kristalleşmesini ve çikolatanın akış özelliklerini kontrol eder, bileşenlerin homojen bir şekilde karıştırılmasına yardımcı olur, bazı ürünler için raf ömrünü uzatır ve bir kaplama olarak kullanılabilir.
 • %75’in üzerinde yüksek yağ içeriğine sahip margarinler gibi emülsiyonlarda ve yağ sürülebilir ürünlerde, emülsiyonları stabilize eder, kızartma sırasında sıçramayı (sıçrayan ve yağ damlacıklarının saçılmasını) azaltır, sürülebilir ürünlerin dokusunu ve lezzet salınımını iyileştirir.
 • Hamurlarda ve fırınlamada yağ ve yumurta ihtiyacını azaltır, malzemelerin hamur içindeki dağılımını eşitlemeye yardımcı olur, fermantasyonu stabilize eder, hacmi arttırır, dondurulduğunda hamurdaki maya hücrelerini korur ve yapışmayı önleyen ve temizlemeyi kolaylaştıran bir ayırıcı madde görevi görür. Hidrofilik tozların (az yağlı proteinler gibi) ve lipofilik tozların (kakao tozu gibi) ıslatma özelliklerini iyileştirir, tozu kontrol eder ve suda tam dağılmasına yardımcı olur.
 • Lesitin, bir şeker çubuğundaki kakao ve kakao yağının ayrılmasını engeller. Yapışmayı önlemek için pişirme spreylerinin bir bileşeni ve ayırıcı ajan olarak kullanılabilir.
 • Fosfatidilkolinler içerdiğinden lesitin, temel bir besin olan kolin kaynağıdır. Klinik çalışmalar aknede, karaciğer fonksiyonunu iyileştirmede ve kolesterolü düşürmede fayda göstermiştir, ancak demans ve diskinezilerle ilgili daha eski klinik çalışmalar hiçbir fayda bulmamıştır.
 • La Leche League, emziren kadınlarda mastitise yol açabilecek tıkalı veya tıkalı süt kanallarını önlemek için Lesitin kullanılmasını önerir.
 • Yumurtadan elde edilen lesitin, ticari olarak temin edilebilen yumurta lesitini yüksek oranda saflaştırıldığı ve alerjiye neden olan yumurta proteinlerinden yoksun olduğu için yumurta alerjisi olanlar için genellikle bir endişe kaynağı oluşturmamalıdır.

Lesitin Satış Fiyatı nedir?

Güncel lesitin satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Lesitin Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak lesitin satışı ve tedariki yapmaktayız.