İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Laktik Asit

Laktik Asit Satış ve Tedariki

Laktik Asit satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Laktik asit nedir?

Her insanın vücudunda bulunan organik bir bileşik olan laktik asit, CH3CH (OH) COOH moleküler formülüne sahiptir. Laktik asit, 1780 senesinde İsveçli kimyager Carl Wilhelm Scheele tarafından keşfedilmiştir. İlk olarak endüstriyel anlamda ekşimiz sütten elde edildiği için süt asidi de denmektedir. Birçok süt ve süt ürünü içeriğinde bulunmaktadır. Beyaz renkli ve katı haldedir. Su ile karışabilir. Çözünmüş haldeyken renksiz bir çözelti oluşturur.

Laktik asit, insanların vücudunda kaslarda, kanda ve bazı organlarda bulunmaktadır. Anaerobik glikoz sonucu pirüvat üretilmesi durumunda kas hücrelerinin bu laktik asitten aerobik anlamda enerji üretimine dahil etmeye çalışması söz konusudur. Eğer bu pirüvat, kas hücresi tarafından kullanılma kapasitesine sahip olmazsa, laktata dönüşür.

İnsan bünyesinde laktik asit insanın kaslarının alışık olmadığı şekilde çalıştırılması ve yoğun egzersiz yapılması sonrasında meydana gelir. Spor sırasında karbonhidratlarda bulunan ve kana en hızlı kavuşma gücüne sahip organik bir bileşen olan glikojen parçalanarak enerjiye dönüşür. Bu parçalanma esnasında oksijen kullanılır ve antrenman boyunca oksijende azalma meydana gelebilir. Oksijen bulunmayan ortamda üretilen enerji, insan vücudunda laktik asit oluşmasına neden olur. Bu laktik asit önce kaslarda birikir ve ardından karaciğere yerleşerek yeniden enerji olarak kullanılması amacıyla parçalanır. Fakat karaciğere taşınamayarak kaslarda biriken laktik asit insan vücudunda ağrı, yorgunluk ve halsizliğe neden olabilir.

Laktik asit insanlarda ve doğal kaynaklarda kendiliğinden bulunabildiği gibi, endüstriyel olarak üretimi de mevcuttur. Laktik asit, karboksil grubuna bitişik bir hidroksil grubunun varlığından dolayı bir alfa-hidroksi asittir (AHA). Birçok organik sentez endüstrisinde ve çeşitli biyokimyasal endüstrilerde sentetik bir ara ürün olarak kullanılır. Laktik asidin eşlenik bazına laktat denir.

Laktik asit nasıl üretilir?

Laktik asit endüstriyel olarak karbonhidratların bakteriyel fermantasyonu veya asetaldehitten kimyasal sentez yoluyla üretilir. 1:1 oranında D ve L stereoizomerler karışımından veya %99.9’a kadar l-L-laktik asit içeren karışımlardan oluşan rasemik laktik asit üretimi mikrobiyal fermantasyonla mümkündür.

D-laktik asidin fermantasyon yoluyla endüstriyel ölçekte üretimi mümkündür, ancak çok daha zordur.

Laktik asit moleküler formülü nedir?

Moleküler formülü: C3H6O3

Laktik asit hangi sektörlerde kullanılır?

 • Gıda endüstrisi
 • Süt ve süt ürünleri üretimi
 • Eczacılık
 • Hammade olarak deri, plastik, mürekkep gibi üretim tesislerinde
 • İnşaat sektöründe

Laktik asit kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Süt ürünlerindeki asiditeyi düzenlemek amacıyla laktik asitten faydalanılır.
 • Salata sosları ve salata malzemelerinde laktik asit ve asedik asidin karışımı koruyucu madde olarak kullanılır.
 • Damla ve şurup olarak eczanelerde laktik asit satılmaktadır.
 • Gıda endüstrisinde gazlı içecekler içerisinde koruyucu madde ve aroma verici olarak sentetik laktik asitten faydalanılır.
 • Deri tabaklama endüstrisinde, yün boyalarında, plastik, mürekkep ve solvent üretiminde hammadde olarak laktik asit kullanılır.
 • İnşaat sektöründe kullanılan betonun asitlik oranını ayarlamak için kullanılabilir. Burada kullanılan sitrik aside göre daha uzun süreli bir etkiye sahiptir.

Laktik Asit Satış Fiyatı nedir?

Güncel laktik asit satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Laktik Asit Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak laktik asit satışı ve tedariki yapmaktayız.