İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Çinko Klorür

Çinko Klorür Satış ve Tedariki

Çinko Klorür satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Çinko Klorür nedir?

Çinko klorür, çinko tereyağı ismi de kullanılır, formülü ZnCl2 olan kimyasal bileşiklerin ve hidratlarının adıdır. Dokuz kristal formu bilinen çinko klorürler renksiz veya beyazdır ve suda yüksek oranda çözünürler. Bu beyaz tuz higroskopik ve hatta sıvıdır. Bu nedenle numuneler, ortam havasında bulunan su buharı da dahil olmak üzere nem kaynaklarından korunmalıdır. Çinko klorür, tekstil işleme, metalurjik akışlar ve kimyasal sentezde geniş uygulama alanı bulur. Çok nadir bulunan simonkolleit minerali Zn5(OH)8Cl2·H2O dışında bu kimyasal bileşime sahip hiçbir mineral bilinmemektedir.

Çinko Klorür nasıl üretilir?

Susuz ZnCl2, çinko ve hidrojen klorürden hazırlanabilir:

Zn + 2 HCl → ZnCl2 + H2

Hidratlı formlar ve sulu çözeltiler, Zn metali, çinko karbonat, çinko oksit ve çinko sülfürün hidroklorik asit ile işlenmesiyle benzer şekilde hazırlanabilir:

ZnS + 2 HCl + 4 H2O → ZnCl2(H2O)4 + H2S

Diğer birçok elementin aksine, çinko esasen sadece bir oksidasyon durumunda bulunur, bu da klorürün saflaştırılmasını basitleştirir.

Ticari çinko klorür numuneleri tipik olarak su ve hidroliz ürünleri içerir. Bu tür numuneler, sıcak dioksandan yeniden kristalleştirme yoluyla saflaştırılabilir. Susuz numuneler, bir hidrojen klorür gazı akışında süblimasyonla saflaştırılabilir, ardından süblime bir kuru azot gazı akışında 400 °C’ye ısıtılabilir. Son olarak, en basit yöntem çinko klorürün tionil klorür ile işlenmesine dayanır.

Çinko Klorür görünümü nasıldır?

Beyaz kristal katı higroskopik ve nem ile eriyebilen form ve görünümündedir.

Çinko Klorür moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: ZnCl2

Çinko Klorür hangi sektörlerde kullanılır?

 • Parmak izi belirleme
 • Duman bombaları
 • Tekstil ve kağıt prosesleri
 • İlaç sektörü
 • Dezenfektan ve ahşap koruyucu
 • Metalurjik akışkan olarak
 • organik sentezlerde

Çinko Klorür kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Pirinç, Alman gümüşü, nikelli gümüş gibi lehimlerin yapımında kullanılır. Çinko klorür, idealleştirilmiş formül MZnOCl2’nin türevlerini vermek üzere metal oksitlerle (MO) reaksiyona girer. Bu reaksiyon, lehimleme için bir eritken olarak ZnCl2 çözeltisinin kullanımıyla ilgilidir- pasifleştirici oksitleri çözerek temiz metal yüzeyi açığa çıkarır. Aktif bileşen olarak ZnCl2 içeren eritkenlere “kalay sıvısı” denir.
 • Yaşa bağlı göz rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir.
 • Saatlerin akrep ve yelkovanlarının parlaklığında kullabilir.
 • Yanık sonrası tedavi oalkrak reçetesiz satılan bazı merhemlerin içeriğinde kullanılabilir.
 • Çinko klorür, organik kimyada yararlı bir Lewis asididir. Erimiş çinko klorür, metanolün heksametilbenzene dönüşümünü katalize eder.
 • Konsantre sulu çinko klorür çözeltileri (suda ağırlık/ağırlıkça %64’ten fazla çinko klorür) çözünen nişasta, ipek ve selüloz içerir. Bu malzemelere olan ilgisiyle ilgili olarak ZnCl2, ateşe dayanıklı bir madde olarak ve Febreze gibi kumaş “tazeleticilerinde” kullanılır. Vulkanize elyaf, kâğıdın konsantre çinko klorüre batırılmasıyla yapılır.
 • Duman bombalarında kullanılan çinko klorür duman karışımı (“HC”) çinko oksit, hekzakloroetan ve ateşlendiğinde çinko klorür, karbon ve alüminyum oksit dumanı oluşturmak üzere reaksiyona girerek etkili bir duman perdesi oluşturan granül alüminyum tozu içerir.
 • Ninhidrin, “Ruhemann moru” (RP) renkli bir bileşik oluşturmak için amino asitler ve aminlerle reaksiyona girer. Çinko klorür çözeltisi ile püskürtme, 1:1 kompleks RP:ZnCl(H2O)2 oluşturur ve bu, RP’den daha yoğun floresan yaydığı için daha kolay tespit edilir.
 • Seyreltik sulu çinko klorür dezenfektan olarak “Burnett Dezenfektan Sıvısı” adı altında kullanılmıştır. 1839’dan itibaren Sir William Burnett, ahşap koruyucunun yanı sıra dezenfektan olarak kullanımını teşvik etti. Kraliyet Donanması, 1849’daki kolera salgını da dahil olmak üzere, 1840’ların sonlarında dezenfektan olarak kullanımına yönelik denemeler yaptı ve aynı zamanda gemi inşası ve demiryolu endüstrileri için geçerli olan koruyucu özellikleri üzerinde deneyler yapıldı. Burnett, kendi adını taşıyan sıvısıyla bazı ticari başarılar elde etti. Ancak ölümünden sonra, kullanımının yerini büyük ölçüde karbolik asit ve diğer tescilli ürünler aldı.

Çinko Klorür Satış Fiyatı nedir?

Güncel çinko klorür satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Çinko Klorür Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak çinko klorür satışı ve tedariki yapmaktayız.