İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Butil Glikol

Butil Glikol Satış ve Tedariki

Butil Glikol satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Butil Glikol nedir?

Butil glikol, birtakım organik çözücülerde ve suyun içerisinde çözülebilen

Butil glikol C6H14O2 formülüne sahip organik bir bileşiktir. Bu renksiz sıvı, glikol eter ailesinden geldiği için tatlı, eter benzeri bir kokuya sahiptir ve etilen glikolün bir butil eteridir. Nispeten uçucu olmayan, ucuz bir çözücü olarak, bir yüzey aktif madde olarak özelliklerinden dolayı birçok evsel ve endüstriyel ürün içeriğinde kullanılmaktadır.

Butil glikol, ortak bir çözücü olarak kullanılabilen glikol eterdir. 1930’lardan beri kullanımda olan glikol eterler, hem suda çözünür hem de hidrofobik maddeleri çözebilirler. Glikol eterler, alkol ve eter olmak üzere iki bileşenden oluşur. Alkolün doğasına göre bu sınıftaki moleküller iki gruba ayrılabilir: Sırasıyla etilen ve propilene karşılık gelen E serisi ve P serisi. Glikol eterler, çözünürlük, yanıcılık ve uçuculuk gibi özellikleri nedeniyle kullanılırlar.

Yanıcı bir madde olması sebebiyle, butil glikol kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Butil Glikol nasıl üretilir?

Butil glikol genel olarak iki işlemle elde edilir. İlk olarak, bir katalizör varlığında butanol ve etilen oksidin etoksilasyon reaksiyonu ile veya butanolün 2-kloroetanol ile eterifikasyonu, butil glikol bor triklorür ile 2-propil-1,3-dioksolan halka açılarak laboratuvarda elde edilebilir. Genellikle bir Parr reaktöründe etilen glikol ve butiraldehitin karbon üzerinde paladyum ile birleştirilmesiyle endüstriyel olarak üretilir.

Butil Glikol görünümü nasıldır?

Açık renkli ve sıvı haldedir.

Butil Glikol moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: C6H14O2

Butil Glikol hangi sektörlerde kullanılır?

 • Petrol ve sondaj endüstrisi
 • Temizlik ürünleri
 • Boya sektörü
 • Yangın söndürme
 • Fotoğrafçılık
 • Kozmetik sektörü
 • Zirai ilaç sektörü
 • İnşaat ve yapı sektörü

Butil Glikol kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Dünyada butil glikol üretiminin 75’i boya ve kaplamalar ve% 18’i metal temizleyiciler ve ev temizleyicileri içindir. Butil glikol, boyalar ve yüzey kaplamaları ile temizlik ürünleri ve mürekkepler için bir çözücüdür.
 • Butil glikol içeren ürünler arasında akrilik reçine formülasyonları, asfalt ayırıcı ajanlar, yangın söndürme köpüğü, deri koruyucular, yağ sızıntısı dağıtıcılar, yağ çözücü uygulamaları, fotoğraf şerit solüsyonları, beyaz tahta temizleyicileri, sıvı sabunlar, kozmetikler, kuru temizleme solüsyonları, cilalar, vernikler, herbisitler, lateks boyalar, emayeler ve vernik sökücüler bulunur. Bu bileşiği içeren ürünler genellikle şantiyelerde, otomobil tamirhanelerinde, matbaalarda ve sterilizasyon ve temizlik ürünleri üreten tesislerde bulunur.
 • Butil glikol tekstil boyalarında, mumlarda ve reçinede hafif kokuya sahip olması endeniyle kullanılır.
 • Böcek öldürücü ilaçlar, herbisitler ve zirai ilaçlar içerisinde butil glikol kullanılır.
 • Butil glikol yüzey aktif madde özelliklerinden dolayı yaygın olarak petrol endüstrisi için üretilmektedir. Petrol endüstrisinde, hem su bazlı hem de yağ bazlı hidrolik kırılma için kırılma sıvıları, sondaj stabilizatörleri ve yağ kayganlaştırıcılarının bir bileşenidir. Kuyuya sıvı pompalandığında, çatlatma sıvıları aşırı basınç altında pompalanır, bu nedenle yüzey gerilimini düşürerek onları stabilize etmek için 2-bütoksietanol kullanılır. Bileşik ayrıca donmayı önleyerek gazın salınmasını kolaylaştırmak için kullanılır.
 • Butil glikol, daha genel petrol kuyusu işleyişleri için ham petrol-su birleştirme çözücüsü olarak da kullanılır. Sürfaktan özelliklerinden dolayı, 2010 Deepwater Horizon petrol sızıntısının ardından yaygın olarak kullanılan petrol sızıntısı dağıtıcısı Corexit 9527’nin ana bileşenlerinden biridir.

Butil Glikol Satış Fiyatı nedir?

Güncel butil glikol satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Butil Glikol Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak butil glikol satışı ve tedariki yapmaktayız.