İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Boncuk Kostik

Boncuk Kostik Satış ve Tedariki

Boncuk Kostik (Saf Sodyum Hidroksit) satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Boncuk Kostik nedir?

Sodyum hidroksit ve kostik soda olarak da bilinen boncuk kostik, NaOH formülüne sahip inorganik bir bileşiktir. Sodyum katyonları Na + ve hidroksit anyonları OH−’den oluşan beyaz katı iyonik bir bileşiktir.

Boncuk kostik, normal ortam sıcaklıklarında proteinleri ayrıştıran ve ciddi kimyasal yanıklara neden olabilen oldukça kostik bir baz ve alkalidir. Suda çözünürdür, havadaki nemi ve karbondioksiti kolayca emer. Bir dizi hidrat NaOH·nH2O oluşturur. Monohidrat NaOH·H2O, 12,3 ile 61,8 ° C arasındaki su çözeltilerinden kristalleşir. Ticari olarak temin edilebilen “sodyum hidroksit” genellikle bu monohidrattır.

En basit hidroksitlerden biri olan sodyum hidroksit, kimya öğrencilerine pH ölçeğini göstermek için sıklıkla nötr su ve asidik hidroklorik asit ile birlikte kullanılır.

Sodyum hidroksit, endüstride yaygın olarak kullanılan bir güçlü bazdır. Sodyum hidroksit, sodyum tuzları ve deterjanların üretiminde, pH düzenlemesinde ve organik sentezde kullanılır. Toplu halde, çözeltiler daha ucuz ve kullanımı daha kolay olduğundan, çoğunlukla sulu bir çözelti olarak ele alınır. Sodyum hidroksit, bir karışımın alkalinitesinin arttırılmasının veya asitlerin nötralize edilmesinin istendiği birçok senaryoda kullanılır.

Boncuk Kostik nasıl üretilir?

Sodyum hidroksit, elektrolitik kloralkali işleminin varyasyonları ile endüstriyel olarak% 50’lik bir çözelti olarak üretilir. Bu süreçte klor gazı da üretilir. Suyun buharlaştırılmasıyla bu çözeltiden katı sodyum hidroksit elde edilir. Katı sodyum hidroksit en çok boncuklar, priller ve döküm bloklar olarak satılır.

Tarihsel olarak, sodyum hidroksit, sodyum karbonatın, kalsiyum karbonatın çözülmezken sodyum hidroksitin çözünür olduğu gerçeğinden yararlanan bir metatez reaksiyonunda kalsiyum hidroksit ile işlenmesiyle üretildi. Bu sürece kostikleştirme adı verildi.

Bu sürecin yerini, 19. yüzyılın sonlarında Solvay işlemi aldı ve bu işlem, bugün kullandığımız kloralkali işleminin yerini aldı.

Sodyum hidroksit ayrıca saf sodyum metalinin su ile birleştirilmesiyle üretilir. Yan ürünler, genellikle alevle sonuçlanan hidrojen gazı ve ısıdır.

Bu reaksiyon, alkali metallerin akademik ortamlarda reaktivitesini göstermek için yaygın olarak kullanılır; bununla birlikte, sodyum metalinin izolasyonu tipik olarak sodyum hidroksit dahil sodyum bileşiklerinin indirgenmesi veya elektroliziyle gerçekleştirildiğinden ticari olarak uygun değildir.

Boncuk Kostik görünümü nasıldır?

Beyaz katı yuvarlak boncuk halde bulunur.

Boncuk Kostik moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: NaOH

Boncuk Kostik hangi sektörlerde kullanılır?

 • Petrol sanayii
 • Tuz pH testi
 • Sabun ve deterjan üretimi
 • Tekstil sektörü
 • Kağıt üretimi
 • Alüminyum ve metal sanayii
 • Gıda sektörü

Boncuk Kostik kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Petrol endüstrisinde, sodyum hidroksit, bentonit çamur sistemlerinde alkaliniteyi artırmak, çamur viskozitesini artırmak ve olabilecek asit gazlarını (hidrojen sülfür ve karbondioksit gibi) nötralize etmek için sondaj çamurunda katkı maddesi olarak kullanılır.
 • pH’ın düzenlenmesi gereken tuz püskürtme testinde kullanılır. Sodyum hidroksit, pH’ı dengelemek için hidroklorik asit ile kullanılır. Elde edilen tuz, NaCl, standart nötr pH tuz püskürtme testinde kullanılan aşındırıcı ajandır.
 • Düşük kaliteli ham petrol, kostik yıkama olarak bilinen bir işlemde sülfürlü safsızlıkları gidermek için sodyum hidroksit ile işlenebilir. Yukarıdaki gibi, sodyum hidroksit, çıkarılabilen uçucu olmayan sodyum tuzları elde etmek için hidrojen sülfit ve merkaptanlar gibi zayıf asitlerle reaksiyona girer. Oluşan atık zehirlidir ve üstesinden gelinmesi zordur ve bu nedenle birçok ülkede süreç yasaklanmıştır.
 • Sabun ve deterjan yapımında kullanılır. Sert kalıp sabun için sodyum hidroksit kullanılırken, sıvı sabunlar için potasyum hidroksit kullanılır.
 • Sodyum hidroksit içeren, boruları tıkayabilen yağları ve gresi suda çözünen sabuna dönüştüren kanal temizleyici olarak kullanılır.
 • Suni tekstil elyafları (Rayon gibi) yapmak için kullanılır.
 • Kâğıt imalatında kullanılır. Üretilen sodyum hidroksitin yaklaşık %56’sı endüstri tarafından kullanılmaktadır ve bunun %25’i kâğıt endüstrisinde kullanılmaktadır.
 • Alüminyum metalinin çıkarıldığı boksit cevherinin saflaştırılmasında kullanılır. Bu, Bayer süreci olarak bilinir.
 • Metallerin yağdan arındırılmasında, yağın arıtılmasında, boya ve ağartıcı yapımında kullanılır.
 • Sodyum hidroksitin gıda kullanımları arasında meyve ve sebzelerin yıkanması veya kimyasal soyulması, çikolata ve kakao işleme, karamelin renklendirilmesi, meşrubat işleme ve dondurma yer alır.

Boncuk Kostik Satış Fiyatı nedir?

Güncel boncuk kostik satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Boncuk Kostik Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak boncuk kostik satışı ve tedariki yapmaktayız.