İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Betain

Betain Satış ve Tedariki

Betain satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

Konu Başlıkları

Betain nedir?

Kimyadaki bir betain, hidrojen atomu içermeyen kuaterner bir amonyum veya fosfonyum katyonu gibi pozitif yüklü bir katyonik fonksiyonel gruba sahip herhangi bir nötr kimyasal bileşiktir. Betain, belirli bir zwitterion türüdür. Tarihsel olarak, terim yalnızca TMG (trimetilglisin) için kullanılmıştır. Biyolojik olarak, TMG metilasyon reaksiyonlarında ve homosisteinin detoksifikasyonunda rol oynar.

Biyolojik sistemlerde, doğal olarak oluşan birçok betain, organik osmolit görevi görür. Bunlar ozmotik stres, kuraklık, yüksek tuzluluk veya yüksek sıcaklığa karşı korunmak için hücreler tarafından çevreden sentezlenen veya alınan maddelerdir. Betainlerin hücre içi birikimi, hücrelerde su tutulmasına izin verir, böylece dehidrasyonun etkilerinden korur. Bu birikim enzim fonksiyonuna, protein yapısına ve zar bütünlüğüne karışmaz. Betain ayrıca biyolojide önemi giderek artan bir metil donörüdür.

Betain nasıl üretilir?

Orijinal betain, N, N, N-trimetilglisin, adını on dokuzuncu yüzyılda şeker pancarının (Beta vulgaris subsp. Vulgaris) keşfinden sonra almıştır. Küçük bir N-trimetillenmiş amino asittir. Nitrojen atomuna bağlı kararsız bir hidrojen atomu olmadığı için izomerize olamayan bir zwitteriondur. Bu madde, onu diğer betainlerden ayırmak için glisin betain olarak adlandırılabilir.

Betainin, kolinin yükseltgenmesi ile üretimi sağlanabilir.

Betain görünümü nasıldır?

Kristalize, şeffaf, toz halinde katı veya sıvı halde bulunur.

Betain moleküler formülü nedir?

 Moleküler Formülü: C19H38N2O3

Betain hangi sektörlerde kullanılır?

  • Tıp sektörü
  • Kişisel temizlik ürünleri sektörü
  • Hayvan besinleri

Betain kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

  • Fosfonyum betainler, Wittig reaksiyonunda ara maddelerdir.
  • Polimeraz zincir reaksiyonlarına betain eklenmesi, GC açısından zengin bölgelerde ikincil yapı oluşumunu azaltarak DNA’nın amplifikasyonunu iyileştirir. Betain ilavesinin, DNA erimesinin baz çifti bileşim bağımlılığını ortadan kaldırarak polimeraz zincir reaksiyonunun özgüllüğünü arttırdığı bildirilmiştir. Betain ilavesi, tek sarmallı DNA’nın daireselleşmesini iyileştirebilir.
  • Vücut geliştirmecilerin kullandığı takviye ürünlerinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.
  • Hayvan besinlerinde gıda katkı maddesi olarak kullanılır.
  • Şampuan ve el sabunu gibi kişisel temizlik ürünlerinde katyonik protein ve polimerlere yardımcı olarak bu ürünlerin temizleme özelliğini ve yumuşatıcı özelliğini geliştirmektedir. Su solüsyonuna bağlı olarak katyonik ya da anyonik özellikler barındırabilir.

Betain Satış Fiyatı nedir?

Güncel betain satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Betain Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak betain satışı ve tedariki yapmaktayız.