İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Bakır Sülfat

Bakır Sülfat Satış ve Tedariki

Bakır Sülfat satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

CAS Numarası

7758-97-7

Konu Başlıkları

Bakır Sülfat nedir?

Bakır sülfat, CuSO4(H2O) x kimyasal formülüne sahip inorganik bileşiktir.Burada x, 0 ila 5 arasında değişiklik gösterir. Pentahidrat (x=5) en yaygın form olarak karşımıza çıkar. Bu bileşik için daha eski isimler arasında göztaşı, göktaşı, mavi taş, bakır vitriol gibi isimler bulunur.

En sık karşılaşılan tuz olan pentahidrat (CuSO4 · 5H2O) parlak mavidir. Oktahedral moleküler geometriye sahip kompleksi [Cu (H2O) 6] 2+ vermek üzere suda ekzotermik olarak çözünür. Katı pentahidratın yapısı, bakırın yine oktahedral olduğu ancak dört su ligandına bağlı olduğu polimerik bir yapı ortaya çıkarır. Cu (II) (H2O) 4 merkezleri, zincirler oluşturmak için sülfat anyonları ile birbirine bağlanır. Susuz bakır sülfat, açık gri bir tozdur.

Bakır Sülfat nasıl üretilir?

Bakır sülfat endüstriyel olarak, bakır metali sıcak konsantre sülfürik asitle veya oksitlerinin seyreltik sülfürik asitle işlenmesiyle üretilir. Laboratuvar ortamlarında bakır sülfat sıkça kullanılır. Bakır sülfat, düşük dereceli bakır cevherinin havada yavaşça süzülmesiyle de üretilebilir; süreci hızlandırmak için bakteriler kullanılabilir.

Ticari bakır sülfat genellikle yaklaşık %98 saflığa sahiptir ve eser miktarda su içerebilir. Susuz bakır sülfat kütlece yüzde 39,81 bakır ve yüzde 60,19 sülfat olup mavi, sulu formunda kütlece %25,47 bakır, %38,47 sülfat (%12,82 kükürt) ve %36.06 sudur. Kullanımına bağlı olarak dört tür kristal boyutu sağlanır: büyük kristaller (10-40 mm), küçük kristaller (2-10 mm), kar kristalleri (2 mm’den az) ve rüzgârlı toz (0,15 mm’den az).

Bakır (II) sülfat pentahidrat erimeden önce ayrışır. 63°C’de ısıtıldığında iki su molekülü kaybeder, ardından 109°C’de iki su molekülü ve 200°C’de son su molekülünü kaybeder. Dehidrasyon, tetraaquacopper (2+) kısmının ayrışmasıyla ilerler, iki karşıt su grubu, bir diaquacopper (2+) kısmı vermek üzere kaybolur. İkinci dehidrasyon aşaması, son iki su grubu kaybolduğunda gerçekleşir. Son bağlanmamış su molekülü kaybolduğunda tam dehidrasyon meydana gelir. 650°C’de, bakır (II) sülfat, bakır (II) okside (CuO) ve sülfür trioksite (SO3) ayrışır.

Bakır sülfat, konsantre hidroklorik asit ile reaksiyona girerek tetraklorokuprat (II) verir:

Cu2 + + 4 Cl− → CuCl

Bakır Sülfat görünümü nasıldır?

Mavi ve kokusuzdur.

Bakır Sülfat moleküler formülü nedir?

Moleküler formülü CuSO4’tür.

Bakır Sülfat hangi sektörlerde kullanılır?

 • Sanat
 • Dekorasyon ve İnşaat
 • Ziraat ve Tarım
 • Bakır Ürünlerin Üretimi
 • Boya Üretimi

Bakır Sülfat kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Bir mantar ilacı ve yabancı ot öldürücü olarak

Bakır sülfat pentahidrat, mantar ilacı olarak kullanılır. Bununla birlikte, bazı mantarlar yüksek seviyelerde bakır iyonlarına uyum sağlayabilir.

Bir bakır (II) sülfat (CuSO4) ve kalsiyum hidroksit (Ca (OH) 2) süspansiyonu olan bu karışım üzüm, kavun ve diğer meyvelerdeki mantarları kontrol etmek için kullanılır. Bakır sülfat su çözeltisi ve sönmüş kireç süspansiyonu karıştırılarak üretilir.

 • Analitik reaktif olarak

Bazı kimyasal testlerde bakır sülfattan faydalanılır. Fehling solüsyonunda ve Benedict solüsyonunda çözünür mavi bakır (II) sülfatı çözünmez kırmızı bakır (I) okside indirgeyen şekerlerin indirgenmesini test etmek için kullanılır. Bakır (II) sülfat, proteinleri test etmek için Biuret reaktifinde de kullanılır.

Ayrıca bakır sülfat, kandaki anemi varlığını test etmek için kullanılır. Kan, özgül ağırlığı bilinen bir bakır sülfat çözeltisine damlatılarak test edilir- yeterli hemoglobin içeren kan, yoğunluğu nedeniyle hızla batar, oysa yavaşça batmayan veya batmayan kanda yetersiz miktarda hemoglobin bulunur.

 • Topraktaki ve hayvanlardaki bakır eksikliğini giderir ve çiftlik hayvanlarının büyümesini teşvik eder.
 • Organik sentez olarak

Bakır sülfat, organik sentezde sınırlı düzeyde kullanılmaktadır. Susuz tuz, asetal grupları oluşturmak ve işlemek için bir dehidrasyon ajanı olarak kullanılır. Hidratlı tuz, birincil alkollerin dönüşümü için bir oksidan vermek üzere potasyum permanganat ile iyice karıştırılabilir.

 • Yapay ipek üretimi için kullanılır.

Amonyum hidroksit ile reaksiyon, yapay ipeğin endüstriyel üretiminde selülozu çözmek için kullanılan Tetraamminecopper (II) sülfat veya Schweizer reaktifini verir.

 • Niş kullanımları

Bakır (II) sülfat, yüzyıllar boyunca birçok niş uygulamayı kendine çekmiştir. Endüstride bakır sülfatın birden fazla uygulaması vardır. Baskıda, kâğıdı böcek ısırıklarından korumak için ciltleme macunları ve yapıştırıcılar için bir katkı maddesidir; Yapıda su geçirmezlik ve dezenfektan özellikleri sağlamak için betona katkı maddesi olarak kullanılır. Bakır sülfat, sanat eserlerinde, özellikle bardak ve çömleklerde renklendirici bir bileşen olarak kullanılabilir. Bakır sülfat ayrıca havai fişek imalatında mavi bir renklendirme maddesi olarak kullanılır, ancak havai fişek tozlarını karıştırırken bakır sülfatın kloratlarla karıştırılması güvenli değildir.

 • Sanat

2008 yılında, sanatçı Roger Hiorns Londra’da terk edilmiş su geçirmez bir belediye dairesini 75.000 litre bakır sülfat çözeltisiyle doldurdu. Daire boşaltılmadan önce solüsyon birkaç hafta kristalleşmeye bırakıldı ve kristal kaplı duvarlar, zeminler ve tavanlar kaldı. Esere Nöbet ismi verildi. Bu sanat çalışması 2011’den beri Yorkshire Heykel Parkı’nda sergileniyor.

 • Dağlama

Bakır sülfat, bakır plakaları dağlamak için kullanılır. Ayrıca, mücevherler için tasarımları bakıra kazımak için de kullanılır.

 • Boyama

Bakır sülfat, bitkisel boyamada renk sabitleyici olarak kullanılabilir. Genellikle belirli boyaların yeşil tonlarını vurgular.

 • Elektronik

Sulu bir bakır sülfat çözeltisi, sıvı dirençlerde direnç elemanı olarak sıklıkla kullanılır.

Bakır Sülfat Satış Fiyatı nedir?

Güncel bakır sülfat satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Bakır Sülfat Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak bakır sülfat satışı ve tedariki yapmaktayız.