İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Askorbik Asit

Askorbik Asit Satış ve Tedariki

Askorbik Asit (C Vitamini) satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

CAS Numarası

50-81-7

Konu Başlıkları

Askorbik Asit nedir?

Askorbit asit, C vitamini ve askorbat olarak da bilinen, çeşitli yiyeceklerde bulunan ve besin takviyesi olarak satılan bir vitamindir. İskorbüt hastalığını önlemek ve tedavi etmek için kullanılır. C vitamini, dokunun onarımında ve bazı nörotransmiterlerin enzimatik üretiminde rol oynayan temel bir besindir. Çeşitli enzimlerin çalışması için gereklidir ve bağışıklık sistemi işlevi için önemlidir.Aynı zamanda bir antioksidan görevi görür.

Düzenli takviye kullanımının soğuk algınlığının süresini azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır, ancak enfeksiyonu önlediği görülmemektedir. Ağızdan veya enjeksiyonla alınabilir.

C vitamini genellikle iyi tolere edilir. Büyük dozlar gastrointestinal rahatsızlığa, baş ağrısına, uyku güçlüğüne ve cildin kızarmasına neden olabilir. Hamilelik sırasında normal dozlar güvenlidir.

C vitamini 1912’de keşfedildi, 1928’de izole edildi ve 1933’te kimyasal olarak üretilen ilk vitamindi. Dünya Sağlık Örgütü’nün Temel İlaçlar Listesinde yer almaktadır. C vitamini, ucuz bir jenerik ve reçetesiz satılan bir ilaç olarak mevcuttur. Kısmen keşfinden dolayı, Albert Szent-Györgyi ve Walter Norman Haworth, sırasıyla Fizyoloji ve Tıp ve Kimya alanlarında 1937 Nobel Ödülü’ne layık görüldü. C vitamini içeren yiyecekler arasında turunçgiller, kivi, guava, brokoli, Brüksel lahanası, dolmalık biber ve çilek bulunur. Uzun süreli saklama veya pişirme, gıdalardaki C vitamini içeriğini azaltabilir.

C vitamini, insanlar dahil bazı hayvanlar için temel bir besindir. C vitamini terimi, hayvanlarda C vitamini aktivitesine sahip çeşitli vitaminleri kapsar. Bazı diyet takviyelerinde sodyum askorbat ve kalsiyum askorbat gibi askorbat tuzları kullanılmaktadır.

C vitamini, yara iyileşmesi ve kollajen sentezi dahil olmak üzere çeşitli temel biyolojik işlevlere aracılık eden hayvanlarda ve insanlarda birçok enzimatik reaksiyonda bir kofaktör olarak işlev görür. İnsanlarda, C vitamini eksikliği, kollajen sentezinin bozulmasına yol açarak, iskorbüt hastalığının daha şiddetli semptomlarda oluşmasına neden olur. Diğer yandan C vitamini, insan bünyesinde bir antioksidan işlevi görmektedir.

Askorbik Asit nasıl üretilir?

C vitamini bir çok sebze ve meyve içeriğinde doğal olarak bulunmaktadır.

Askorbik Asit görünümü nasıldır?

Beyaz veya sarımsı renkte, kokusuz, suda tamamen çözünebilen kristalize yapıda

Askorbik Asit moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: C6H8O6

Askorbik Asit hangi sektörlerde kullanılır?

  • Tıp ve ilaç sektörü

Askorbik Asit kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

  • Askorbik asit, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir hastalık olan iskorbüt hastalığının tedavisinde kesin bir role sahiptir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli bir role sahiptir.
  • C Vitamininin kanseri önleme ve kanser tedavisi sırasında bünyeye alınmasıyla ilgili yoğun çalışmalar sürmektedir. Bazı kanser türlerinde etkileri olduğu belirtilmektedir.
  • 2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Alzheimer hastalığı ve demans dahil olmak üzere bilişsel bozukluğu olan kişilerde normal bilişe sahip kişilere kıyasla daha düşük C vitamini konsantrasyonları olduğu ortaya çıktı.
  • Antioksidan olarak faydalanılır.
  • Dolaşım sisteminde olumlu etkilere sahiptir.
  • Deri sağlığında önemli bir rolü vardır.
  • Hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar.

Askorbik Asit Satış Fiyatı nedir?

Güncel askorbik asit satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Askorbik Asit Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak askorbik asit satışı ve tedariki yapmaktayız.