İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Aseton

Aseton Satış ve Tedariki

Aseton satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

CAS Numarası

67-64-1

Konu Başlıkları

Aseton nedir?

Aseton veya propanon, (CH3)2CO formülüne sahip organik bir bileşiktir. En basit ve en küçük ketondur. Renksiz, uçucu ve yanıcı bir sıvı olup, karakteristik keskin bir kokusu vardır.

Aseton suyla karışabilir ve endüstriyel olarak, evde ve laboratuvarda önemli bir organik çözücü görevi görür. Organik kimyada yaygın bir yapı taşıdır. Asetonun evde kullanılan bilindik kullanımları, oje çıkarıcıda aktif bileşen ve tiner olarak kullanılır. Amerika Birleşik Devletleri’nde uçucu organik bileşikten (VOC) muaf statüsüne sahipken, AB tarafından çevre kirliliğine katkıda bulunan bir unsur olarak kabul edilmektedir.

Aseton, insan vücudundan normal metabolik süreçlerle atılır. Normalde kan ve idrarda bulunur. Diyabetik ketoasidozu olan insanlar asetonu daha büyük miktarlarda üretirler. Üreme toksisitesi testleri, üreme sorunlarına neden olma potansiyelinin düşük olduğunu göstermektedir. Kandaki keton cisimlerini (aseton, β-hidroksibütirik asit ve asetoasetik asit) artıran ketojenik diyetler, dirençli epilepsiden muzdarip bebeklerde ve çocuklarda epileptik ataklara karşı koymak için kullanılır.

Aseton kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve normal kullanımda sadece hafif bir toksisite sergilediğine inanılmaktadır. Temel önlemler alınırsa, kronik sağlık etkilerine dair güçlü bir kanıt yoktur. Yutulduğunda ve / veya solunduğunda genellikle düşük akut ve kronik toksisiteye sahip olduğu kabul edilmektedir. Aseton şu anda bir kanserojen, mutajenik bir kimyasal veya kronik nörotoksisite etkileri için bir endişe olarak görülmemektedir.

Aseton, kozmetikten işlenmiş ve işlenmemiş gıdalara kadar çeşitli tüketici ürünlerinde bir bileşen olarak bulunabilir. Aseton, içeceklerde, unlu mamullerde, tatlılarda ve 5 ila 8 mg / L arasında değişen konsantrasyonlarda konservelerde bulunduğunda genel olarak güvenli (GRAS) bir madde olarak derecelendirilmiştir.

Ancak aseton tahriş edicidir, hafif cilt tahrişine ve orta ila şiddetli göz tahrişine neden olur. Yüksek buhar konsantrasyonlarında, diğer birçok çözücü gibi merkezi sinir sistemini baskılayabilir.

Aseton nasıl üretilir?

Aseton doğrudan veya dolaylı olarak propilenden üretilir. Asetonun yaklaşık %83’ü kümen işlemiyle üretilir; sonuç olarak aseton üretimi fenol üretimine bağlıdır. Kümen işleminde, benzen propilen ile alkillenerek kümen üretilir ve bu, havayla oksitlenerek fenol ve aseton üretir.

Diğer işlemler, propilenin doğrudan oksidasyonunu (Wacker-Hoechst işlemi) veya asetona oksitlenen (dehidrojenlenmiş) 2-propanol vermek için propilenin hidrasyonunu içerir

Aseton görünümü nasıldır?

Keskin kokulu şeffaf sıvı halinde bulunur.

Aseton moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: (CH3)2CO

Aseton hangi sektörlerde kullanılır?

 • Farklı sektörlerde çözücü olarak
 • Tıp, dokubilim
 • Temizleme ajanı
 • İlaç endüstrisi
 • Dermatoloji
 • Epilepsi tedavisi
 • Ev içi kullanımlar

Aseton kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Dünyadaki asetonun yaklaşık üçte biri çözücü olarak kullanılır ve dörtte biri metil metakrilatın öncüsü olan aseton siyanohidrin olarak tüketilir.
 • Aseton, birçok plastik ve bazı sentetik elyaflar için iyi bir çözücüdür. Polyester reçineyi inceltmek, beraberinde kullanılan aletleri temizlemek ve iki bileşenli epoksiler ile süper yapıştırıcıyı sertleşmeden önce çözmek için kullanılır. Bazı boya ve verniklerin uçucu bileşenlerinden biri olarak kullanılmaktadır. Ağır hizmet tipi bir yağ çözücü olarak, metalin boyama veya lehimlemeden önce hazırlanmasında ve lehimlemeden sonra reçine akısının giderilmesinde (kirin yapışmasını ve elektrik sızıntısını ve belki de korozyonu önlemek için veya kozmetik nedenlerden dolayı) yararlıdır.
 • Kendisi yanıcı olmasına rağmen, aseton, saf bir bileşik olarak güvenli bir şekilde basınçlandırılamayan asetilenin güvenli taşınması ve depolanması için bir çözücü olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Gözenekli bir malzeme içeren kaplar önce asetonla, ardından aseton içinde çözünen asetilenle doldurulur. Bir litre aseton 10 bar basınçta yaklaşık 250 litre asetileni çözebilir.
 • Aseton, metil metakrilatı sentezlemek için kullanılır.
 • Laboratuvarda aseton, SN2 reaksiyonları gibi çeşitli organik reaksiyonlarda polar, aprotik bir çözücü olarak kullanılır. Aseton çözücünün kullanımı Jones oksidasyonu için kritiktir. Su ile azeotrop oluşturmaz. Düşük maliyeti ve uçuculuğu nedeniyle laboratuar cam eşyalarını durulamak için yaygın bir çözücüdür. Tahmin edilen bir kurutma ajanı olarak yaygın kullanımına rağmen, toplu yer değiştirme ve seyreltme dışında etkili değildir. Aseton, donmadan kuru buz ile -78 ° C’ye kadar soğutulabilir; aseton / kuru buz banyoları genellikle düşük sıcaklıklarda reaksiyonları gerçekleştirmek için kullanılır. Aseton ultraviyole ışık altında floresandır ve buharı sıvı akışı deneylerinde floresan izleyici olarak kullanılabilir.
 • Aseton, proteinleri çökeltmek için kullanılır. Protein çökeltme alternatifleri trikloroasetik asit veya etanoldur.
 • Düşük dereceli aseton, akademik laboratuvar ortamlarında, son yıkamadan önce kalıntıları ve katıları gidermek için bir cam eşya durulama maddesi olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Aseton, patoloji alanında tümör evrelemesi için yağlı dokulardaki lenf düğümlerini bulmak için kullanılır (bağırsakları çevreleyen yağda lenf düğümleri aramak gibi). Bu, yağın çözülmesine yardımcı olur ve düğümleri sertleştirerek bulmayı kolaylaştırır.
 • Aseton ayrıca belirli lekelerin mikroskop lamlarını boyamak için de kullanılır.
 • Aseton, I2 gibi yumuşak asitler ve fenol gibi sert asitlerle eklentiler oluşturan zayıf bir Lewis bazıdır. Aseton ayrıca iki değerlikli metallerle kompleksler oluşturur.
 • Aseton, ilaç endüstrisinde bir çözücü olarak ve denatüre alkolde bir denatürant olarak kullanılır. Asetonun, bazı farmasötik ilaçlarda bir eksipiyan olarak da kullanımı mevcuttur.
 • Dermatologlar, kuru cildi kimyasal olarak soymak için akne tedavileri için alkollü aseton kullanırlar. Günümüzde kimyasal soyma için kullanılan yaygın ajanlar, salisilik asit, glikolik asit, etanolde% 30 salisilik asit ve trikloroasetik asittir (TCA).
 • Asetonun, milimolar konsantrasyonlarda uygulandığında toksisite olmadan hayvan epilepsi modellerinde antikonvülsan etkilere sahip olduğu gösterilmiştir. Çocuklarda ilaca dirençli epilepsiyi kontrol etmek için klinik olarak kullanılan yüksek yağlı düşük karbonhidratlı ketojenik diyetin beyindeki asetonu yükselterek işe yaradığı varsayılmıştır.
 • Aseton, genellikle oje ve süper yapıştırıcı çıkarıcılar gibi temizlik maddelerinin ana bileşenidir.
 • Makyaj sanatçıları, sert bir fırça ile yumuşatılmış tutkal kalıntısını çıkararak peruk ve bıyık ağlarından cilt yapışkanını çıkarmak için aseton kullanır.
 • Aseton, genellikle ABS plastikle basılmış 3B yazdırılmış modeller üzerindeki baskı kalıntılarının buharla parlatılması için kullanılır.

Aseton Satış Fiyatı nedir?

Güncel aseton satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Aseton Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak aseton satışı ve tedariki yapmaktayız.