İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Amonyum Sülfat

Amonyum Sülfat Satış ve Tedariki

Amonyum Sülfat satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 16

CAS Numarası

7783-20-2

Konu Başlıkları

Amonyum Sülfat nedir?

Amonyum sülfat, (NH4) 2SO4 kimyasal formülüne sahip, çeşitli ticari kullanımları olan inorganik bir tuzdur. En yaygın kullanım toprak gübresidir. % 21 azot ve% 24 kükürt içerir.

Amonyum Sülfat nasıl üretilir?

Amonyum sülfat, amonyağın sülfürik asit ile işlenmesiyle yapılır:

2 NH3 + H2SO4 → (NH4) 2SO4

60 ° C’de doymuş bir amonyum sülfat çözeltisi ve yaklaşık %2 ila %4 serbest sülfürik asit içeren bir reaktöre amonyak gazı ve su buharı karışımı verilir. Çözeltiyi asidik tutmak ve serbest asit seviyesini korumak için konsantre sülfürik asit eklenir. Reaksiyon ısısı, reaktör sıcaklığını 60 ° C’de tutar. Kuru, toz haline getirilmiş amonyum sülfat, sülfürik asidin amonyak gazı ile doldurulmuş bir reaksiyon haznesine püskürtülmesiyle oluşturulabilir. Reaksiyon ısısı, sistemde bulunan tüm suyu buharlaştırarak toz halinde bir tuz oluşturur.

Amonyum sülfat ayrıca alçıdan (CaSO4 · 2H2O) üretilir. İnce bölünmüş alçıtaşı, bir amonyum karbonat çözeltisine ilave edilir. Kalsiyum karbonat katı halde çökelir ve solüsyonda amonyum sülfat bırakır.

(NH4) 2CO3 + CaSO4 → (NH4) 2SO4 + CaCO3

Amonyum sülfat, volkanik fumarollerdeki nadir mineral maskagnit olarak ve bazı çöplüklerdeki kömür yangınları nedeniyle doğal olarak ortaya çıkar.

Amonyum Sülfat görünümü nasıldır?

Kristalize toz halde beyaz renkli halde bulunur

Amonyum Sülfat moleküler formülü nedir?

Moleküler Formülü: (NH4) 2SO4

Amonyum Sülfat hangi sektörlerde kullanılır?

 • Tarım endüstrisi, gübre
 • Gıda üretim sektörü
 • Su arıtma sistemi
 • Yangın söndürme alanı

Amonyum Sülfat kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Amonyum sülfatın birincil kullanımı, alkali topraklar için bir gübre olarak kullanılmasıdır. Toprakta amonyum iyonu salınır ve az miktarda asit oluşturur, toprağın pH dengesini düşürürken bitki büyümesi için gerekli nitrojene katkıda bulunur.
 • Suda çözünür böcek öldürücüler, herbisitler ve mantar öldürücüler için tarımsal bir sprey yardımcı maddesi olarak da kullanılır. Orada, hem kuyu suyunda hem de bitki hücrelerinde bulunan demir ve kalsiyum katyonlarını bağlama işlevi görür. 2,4-D (amin), glifosat ve glufosinat herbisitler için bir adjuvan olarak özellikle etkilidir.
 • Bir gıda katkı maddesi olarak amonyum sülfat, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından genel olarak güvenli (GRAS) olarak kabul edilir ve Avrupa Birliği’nde E517 numarasıyla gösterilir. Un ve ekmeklerde asitlik düzenleyici olarak kullanılır.
 • İçme suyunun arıtılmasında amonyum sülfat, dezenfeksiyon için monokloramin üretmek için klor ile kombinasyon halinde kullanılır.
 • Amonyum sülfat, diğer amonyum tuzlarının, özellikle amonyum persülfatın hazırlanmasında küçük ölçekte kullanılır.
 • Amonyum sülfat, Hastalık Kontrol Merkezlerine göre birçok Amerika Birleşik Devletleri aşısı için bir bileşen olarak listelenmiştir.
 • Ağır suda (D2O) doymuş bir amonyum sülfat çözeltisi, 0 ppm kaydırma değeriyle sülfür (33S) NMR spektroskopisinde harici bir standart olarak kullanılır.
 • Amonyum sülfat, diamonyum fosfata çok benzeyen alev geciktirici bileşimlerde de kullanılmıştır. Alev geciktirici olarak malzemenin yanma sıcaklığını arttırır, maksimum ağırlık kaybı oranlarını düşürür, tortu veya kömür üretiminde artışa neden olur. Alev geciktirici etkinliği, amonyum sülfamat ile harmanlanarak artırılabilir. Havadan yangınla mücadelede kullanılmıştır.
 • Amonyum sülfat, bir ahşap koruyucu olarak kullanılmıştır, ancak higroskopik yapısı nedeniyle, bu kullanım, metal tutturucu korozyonu, boyut dengesizliği ve sonlandırma hataları ile ilişkili problemler nedeniyle büyük ölçüde durdurulmuştur.

Amonyum Sülfat Satış Fiyatı nedir?

Güncel amonyum sülfat satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Amonyum Sülfat Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak amonyum sülfat satışı ve tedariki yapmaktayız.