İçeriğe atla Ana navigasyona atla Altbilgiye atla

Amonyum BiKarbonat

Amonyum BiKarbonat Satış ve Tedariki

Amonyum BiKarbonat satışı ve süreç danışmanlığı için bizi arayın.

0 (216) 510 56 1

CAS Numarası

1066-33-7

Konu Başlıkları

Amonyum Bikarbonat nedir?

Amonyum bikarbonat, NH5CO3’e basitleştirilmiş, (NH4) HCO3 formülüne sahip inorganik bir bileşiktir. Bileşik, amonyak bikarbonat; amonyum hidrojen karbonat; hartshorn; AmBic; toz kabartma amonyak gibi birçok farklı isme sahiptir. Kimyasal olarak amonyum bikarbonat, amonyum iyonunun bikarbonat tuzudur. Kolaylıkla karbondioksit, su ve amonyağa dönüşen renksiz bir katıdır.

Amonyum Bikarbonat nasıl üretilir?

Amonyum bikarbonat, karbondioksit ile amonyağın birleştirilmesi ile üretilir:

CO2 + NH3 + H2O → (NH4) HCO3

Amonyum bikarbonat termal olarak kararsız olduğundan, reaksiyon çözeltisi soğuk tutulur ve bu da ürünün beyaz katı olarak çökelmesine izin verir.

Seskikarbonatın güçlü bir sulu çözeltisine geçirilen amonyak gazı, yaklaşık 30 C’de hazırlanan bir çözeltiden kristal hade onu elde edilebilecek normal amonyum karbonata ((NH4) 2CO3) dönüştürür. Havaya maruz kaldığında bu bileşik amonyak açığa çıkarır ve amonyum bikarbonata geri döner.

Amonyum Bikarbonat görünümü nasıldır?

Kristalize yapıda ve beyaz toz halde bulunur.

Amonyum Bikarbonat moleküler formülü nedir?

Moleküler formülü: (NH4) HCO3

Amonyum Bikarbonat hangi sektörlerde kullanılır?

 • Gıda sektörü
 • Tarım sektörü
 • Plastik ve kauçuk endüstrisi
 • Seramik sektörü
 • Deri tabaklama
 • İlaç sektörü

Amonyum Bikarbonat kullanım alanları (prosesleri) nelerdir?

 • Amonyum bikarbonat, gıda endüstrisinde, kurabiye ve kraker gibi yassı unlu mamuller için bir kabartma maddesi olarak kullanılır. Modern kabartma tozu piyasaya sunulmadan önce evde yaygın olarak kullanılmıştır. Pişirme sırasında hafif bir amonyak kokusu olmasına rağmen, bu hızla dağılır ve tat bırakmaz. Örneğin, İsveç “drömmar” bisküvileri ve Danimarka “brunkager” Noel kurabiyeleri ve Alman Lebkuchen’de kullanılır. Ancak normal ekmek veya kekler gibi nemli, hacimli unlu mamuller için kullanılamaz, çünkü içeride bir miktar amonyak hapsolur ve hoş olmayan bir tada neden olur.
 • Gıda katkı maddesi olarak kullanılmak üzere E numarası E503 olarak atanmıştır.
 • Çin’de yaygın olarak ucuz bir nitrojen gübre olarak kullanılıyor.
 • Bu bileşik, yangın söndürücü bileşiklerin, ilaçların, boyaların, pigmentlerin üretiminde bir bileşen olarak kullanılır ve aynı zamanda bir amonyak kaynağı olan temel bir gübredir.
 • Amonyum bikarbonat, plastik ve kauçuk endüstrisinde, seramik üretiminde, kromlu deri tabaklamada ve katalizörlerin sentezinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Ayrıca, yüksek performanslı sıvı kromatografisi gibi kimyasal saflaştırma sırasında çözeltileri hafif alkali yapmak için tamponlama çözeltileri için de kullanılır. Tamamen uçucu bileşiklere ayrıştığı için, bu, ilgilenilen bileşiğin dondurarak kurutma yoluyla hızlı bir şekilde geri kazanılmasına izin verir.
 • Amonyum bikarbonat, balgam söktürücü öksürük şurubu “Senega ve Amonyak” ın da önemli bir bileşenidir.

Amonyum BiKarbonat Satış Fiyatı nedir?

Güncel amonyum bikarbonat satış fiyatlarını öğrenmek için bizi arayabilir, en uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Amonyum BiKarbonat Nerelerden Alınabilir?

SoleChem Kimya olarak amonyum bikarbonat satışı ve tedariki yapmaktayız.